Kahraman şoför PKK'yı alt etti

Kahraman şoför PKK'yı alt etti.9005
  • Giriş : 15.10.2008 / 09:20:00
  • Güncelleme : 15.10.2008 / 09:18:57

PKK yine pusuya yatmıştı. Askeri otobüsü çapraz ateşe tuttu. Arabanın lastiği patlamıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Elazığ yönünden gelen zırhlı araç eşliğindeki askeri konvoya Tunceli kent merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Dinar Deresi mevkiinde PKK'lılar tarafından ateş açıldı. Saldırıda 1'i ağır, 6 asker yaralandı.

Şoför tarafındaki arka lastiği patlatan PKK'lılar otobüsün hızını düşürerek daha rahat hedef almak istediler ancak ilk saldırıyı fark eden şoför var gücüyle otobüsü hızlandırarak bölgeden uzaklaştı.

1 ASKERİN DURUMU AĞIR

Tunceli 4. Komando Tugayında görevli askerlerin bir süre önce sevkli olarak Elazığ Asker hastanesine götürülüp tedavi edildikten sonra sivil otobüsle Tunceli'ye döndükleri sırada Tunceli il merkezine 2 km uzaklıkta bulunan dinar deresinde PKK'lılarca yapılan silahlı saldırıda 1 ağır 6 asker yaralandı.
Yaralı askerlere ilk müdahale Tunceli devlet hastanesinde yapılırken durumu ağır olan ve kafatasında mermi yarası alan komando er Fikret Yüksel Er isimli asker Tunceli jandarma bölge komutanlığı helikopteri ile Elazığ askeri hastanesine kaldırılarak ameliyata alındı. Ağır yaralı askerin henüz hayati tehlikeyi atlatmadığı öğrenildi.

ASKERLERİN HAYATINI ŞOFÖR KURTARDI

Bugün saat 12.30 sularında Elazığ askeri hastanesinde sevkli askerleri Tunceli 4. Komando Tugayına getirirken PKK saldırısına maruz kalan sivil otobüsteki 30 askerin hayatını Kahraman otobüs şoförü kurtardı. 23 AC 695 Plakalı otobüs jammer sinyal engelleyici askeri araç ve zırhlı araçların eşliğinde Tunceli'ye şehir halinde iken Dinar deresi mevkiinde PKK lıların açtığı çapraz ateşe maruz kaldı.

ŞOFÖR FARK EDİP UZAKLAŞTI

PKK'lılar ilk ateşlerini otobüsün yan camlarına direk askerleri hedef aldı. İlk ateş sırasında şoför tarafında arka lastiği de mermi ile patlatan PKK'lılar otobüsün hızını düşürerek daha rahat hedef almak istediler ancak ilk saldırıyı fark eden şoför var gücüyle otobüsü hızlandırarak hızla bölgede uzaklaştı. Patlak lastiğine rağmen cant üzerinde hızla olay yerinden uzaklaşarak yaklaşık 700 metre uzağa giderek PKK'lıların menzili dışına çıkan otobüs şoförü otobüs içinde bulunan 5 askerin yaralanmasına rağmen 30 askerin hayatını kurtarmayı başardı.

BÖLGEDE OPERASYON BAŞLATILDI

Olaydan hemen sonra bölgeye ilk olarak kobra helikopterleri giderek PKK'lıların kaçtığı dinar deresinin iç kesimlerini ve sarp ormanlık alanlarını yoğun şekildi bombardıman altına tuttu. Daha sonra olay yerine yaklaşık 1.5 ile 2 km uzaklıkta bulunan 4. komando tugayı ve Tunceli jandarma komutanlığından hemen bölgeye 2 skorski helikopteri ile jandarma özel hareket timleri ile komando timleri indirildi. Daha sonra Tunceli jandarma bölge komutanlığından kalkan 3 skorski helikopteri de bölgeye çok özel eğitimli jandarma özel hareket timlerini indirerek Dinar deresi vadisini çembere alarak bütün stratejik geçişleri tutu. Zaman zaman yaşanan sıcak çatışmanın dinar deresi vadisinin iç kesimlerinde devam ettiği belirtildi. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre yaklaşık yarım saat içinde dinar deresi vadisi içindeki stratejik alanlara ve geçişlere bir tabur büyüklüğünde asker indirilerek bölge tamamen ablukaya alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*