Kahramanmaraş'ta 25 höyük tespit edildi

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Kahramanmaraş merkez, Türkoğlu ve Pazarcık ilçelerinde devam eden yüzey araştırmalarında 25 höyük olduğu tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, Kahramanmaraş'ın il merkezi, Türkoğlu ve Pazarcık ilçelerinin M.Ö. 2 bin yılının ilk yarısı dönemine ait höyüklerin tespiti ve konumlarının belirlenmesi üzerinde yoğunlaşıldığını söyledi.

Küçükdağlı, Araştırmacı Erkan Konyar tarafından 2 Ekim 2006 tarihinde başlayan ve 10 gün süren çalışma neticesinde merkez ilçe sınırları içerisinde 9, Türkoğlu ilçesinde 5 ve Pazarcık ilçesinde 11 olmak üzere toplam 25 höyük tespit edildiğini söyledi.

Küçükdağlı, "Söz konusu höyüklerde gelecek yıllarda yapılması planlanan M.Ö. 2 bin yıl yerleşimlerinin tespitine yönelik malzeme toplama ve ayrıntılı yüzey araştırması yapmadan yapmadan höyüklerin lokalizasyonu, doğal çevreyi tanıma ve topografyaları üzerinde çalışılmıştır. Bu çerçevede 2006 yılı çalışmalarında höyüklerin görsel belgeleme ve konumlarının haritaya işlenmesi çalışmaları ağırlık kazanmıştır. GPS destekli Google Earth Plus'la höyüklerin dağılımını gösteren haritalar oluşturulmuştur. Konum ve coğrafi bilgilerin girildiği bir katalog hazırlanmıştır." şeklinde konuştu.

Dünya'nın madalyalı tek şehri olan Kahramanmaraş'ın tarihi ve kültürel zenginlikler ile doğal güzellikler açısından da madalya alabilecek potansiyele sahip olduğunu dile getiren Küçükdağlı, arkeolojik özelliği bilinen fakat gerekli ihtimamın gösterilememesi nedeniyle fakir ve bakir kalan ilin yapılacak bilimsel araştırmalar neticesinde en önemli araştırma, bilim, kültür ve turizm merkezlerinden biri haline geleceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious