Kahramanmaraş'ta oto şebekesi çökertildi

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Yapılan operasyonda, çeşitli tarihlerde K.Maraş, İstanbul ve G.antep'ten çaldıkları otomobillerin motor, şase ve plaka numaralarını değiştirerek piyasaya sürdükleri belirlenen şebeke yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, Emniyet Müdürlüğü bahçesinde basına gösterilen çalıntı araçların önünde kurmayları ile birlikte yaptığı basın açıklamasında; 7 Kasım 2006 tarihinde saat 05.00 sıralarında yapılan operasyon sonucu, değişik tarihlerde çaldıkları otoları, ağır hasarlı veya trafikten çekme belgeli araç bilgileri ile değiştirmek suretiyle 'change' yaparak piyasaya sürüldüğü tespit edilen olayla ilgili olarak 16 kişinin yakalandığını bildirdi.

Çelikbilek, yakalanan şahıslarla birlikte 6 adet çalıntı aracın elde edildiğini, bu araçların 4'ünün trafikten çekme belgeli araçlar veya ağır hasarlı otolar temin edilerek, çalıntı araçların motor ve şase numaralarına uyarlanıp Kahramanmaraş'ta piyasaya sürüldüğünü belirterek, 2 aracın da aynı şahıslar tarafından çalındıktan sonra terk edildiğinin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Yakalanan şahısların sorgulamalarında 'çıkar amaçlı suç örgütü kurarak haksız kazanç sağlamak, oto hırsızlığı, sahtecilik ve change oto yapmak' suçlarını işledikleri tespit edildiğini belirten Çelikbilek, şöyle konuştu: "Vatandaşımız alacağı aracın hukuki durumunu, Trafik Şube Müdürlüğü'ne bir dilekçe ile müracaat ettiğinde, 'çalıntı mı, hacizli mi, vergi borcu, trafik cezası var mı?' gibi önemli konuları öğrenebilir. Yani piyasada rast gele kendi yöntemi ile değil, bizden teyit ettikten sonra araç alırsa canı yanmaz. Bunun ötesinde oto hırsızlarına karşı vatandaşlarımızın genelde her ne kadar belediyelerin sorunu olsa da, evinin önüne değil de, kapalı oto parklara araçlarını bırakmalarını tavsiye ediyoruz. Bundan sonraki imar mevzuatlarında durum nedir, bilmiyorum ama, mutlaka apartmanların kapalı oto parkları olmalı. Aksi taktirde sokağa bıraktığı arabayı ertesi gün maalesef bulmama şansınız olabilir."

Öte yandan; 5-6 aylık bir araştırma sonucunda bu olayın ortaya çıkarıldığı belirtilerek, yakalanan şebekenin elebaşısı olduğu öne sürülen Ökkeş K.'nin 'gasp ve hırsızlık' suçundan cezaevinde bulunduğu belirtildi.

Yakalanan 16 kişinin 7'sinin olayla direk ilgisinin bulunmadığı belirtilerek; operasyonda yakalanan Arif E., Yaver U., Savaş D. Malik D., Mehmet G., İbrahim K., Mehmet K., Ökkeş K.'nin göz altına alınarak adliyeye sevk edileceği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious