Kahvaltı sofrasındaki şifa deposu

Kahvaltı sofrasındaki şifa deposu.47052
  • Giriş : 26.05.2009 / 23:47:00
  • Güncelleme : 26.05.2009 / 23:13:29

Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan bu gıda yağıyla da adeta bir şifa kaynağı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hekimlerin hükümdarı İbn-i Sina'dan 'Şifalı Bitkiler'

Avrupa'da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri İbn-i Sina'nın 'Tıp Kanunu' kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri... Dr. Yaman SÖNMEZ ve Tarihçi Ahmet ALMAZ hazırladı.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi zeytin her derde deva. Zeytinin çekirdeği astıma iyi gelirken, yağı ise vücudu nemlendiriyor, yaraları iyileştiriyor...

Yabani zeytin, kızarıklık, yüzdeki lekeler ve benzeri yara ve yangılı şişlere iyi gelir; onları çözer ve rutubetini temizler. Yakılan dallarından sızan su (sıvı) uyuza ve oluşturduğu yaralara iyi gelir. Zeytinyağının tortusu, özellikle yaprağı ile birlikte kullanılırsa, yangılı şişlere ilaç olur.

Yabani zeytinin yağı, iltihaplı yaralara ve kuru yarlara, uyuzun kaşıntısına iyi gelir. Yabani zeytinin yaprakları, kızarıklığa, habis ve iltihaplı yaralara, kaşıntı ve karıncalanmaya, kurdeşene (şeri) iyi gelir. Ham zeytinyağı tortusu, uyuzdan oluşan cilt bozukluklarına sağılıklı görüntü kazandırır.

Hatta diğer etkenlerden oluşan cilt sıyrık ve bozukluklarını giderir (tedavi eder). Özellikle turmus suyu (mısır fasulyesi) da ilave edilerek kullanılırsa, (bu etki görülür). Su zeytini denen ham zeytinin salamura suyu ateş yanıklarına sürülse, yanık etkisiyle kızarmasını, su toplanarak kabarmasını ve iltihaplanmasını önler.

Zeytinyağı, sıcak suyla içilirse, zehirin zararlı etkisini keser (kusturucudur). Yabani zeytin ağacı zamkının panzehir ilaçların terkibine girdiği söylenir.

Zeytin yaprağı, koruk suyu ile pişirilip, kaynatılır, bal kıvamını alıncaya kadar bu işlem devam ettirilir; bu terkip çürük dişler üzerine tatbik edilirse, çürük diş yerinden sökülüp çıkar. Yabani zeytinin yağı, gül yağı ile baş ağrısının tedavisinde aynı etkiyi gösterir. Yabani zeytin ile öz suyu tablet şeklinde kurutularak saklanır ve kulak akıntıları için kullanılır. Yabani zeytinin yaprakları, diş eti şiş ve kanamalarına iyi gelir.

Zeytinin tuzlu (salamura) suyu, siyatik için uygulanır; sinirsel ağrılara da bu uygulama iyi gelir. Eski (beklemiş) zeytinyağı haricen gut ağrılarına iyi gelir.

Eski zeytinyağı göze damlatıldığında, körlük üzerinde etkili olur. Zeytinyağı tortusu göz ilaçları içine girer. Zeytin yaprakları öz suyu, kornea tabakası yaralarına ve göz nezlesine iyi gelir. Aynı şekilde, aşılı zeytinin zamkı, göze canlılık ve parlaklık verir; çapaklanmayı ve kataraktı önler.

Siyah zeytin çekirdeği ile astım için, buğu ve tütsü yapılır. Diğer akciğer hastalıkları için de bu yöntem uygulanır.

Zeytinyağı tortusu karın üstüne konduğunda (dışarıdan karına tatbik edildiğinde), ödemi giderir. Olduğu gibi yenen zeytinin hazmı zordur. Sirkeyle basılmış zeytin, çözücü etkiye sahiptir. Ham zeytinin yağı, mide için iyidir.

Yemekten önce biberle zeytin bağırsakları yumuşatır. 9 zeytin, ılık (sıcak) su veya arpa suyu ile birlikte yenirse, ishal etki gösterir. Zeytin, sedef otu ile birlikte kaynatılırsa, şişlerin sebep olduğu kulunca yararlı olur. Kronik ishal için arpa unuyla karıştırılarak haricen kullanılır. Zeytinyağı kıvama getirilip, koruk suyu ile lavman yapılırsa, hemoroid ve fistüller için (makad hastalıklarında) yararlı olur.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*