Kahvaltı yapan çocuklar daha dikkatli

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, ebeveynlerin çocuklarına mutlaka kahvaltı yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kahvaltı eden çocukların dikkat yelpazelerinin daha geniş olduğu ve okulda daha başarılı oldukları, ayrıca kahvaltı eden çocuklarda şişmanlık ve davranış problemlerinin de daha az görüldüğü biliniyor.

Çocukların her gün kahvaltı etmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Erdoğan, kahvaltı öğününün atlanmasında en sık belirtilen gerekçelerin zaman bulamama, kahvaltıda yenen yiyecekleri sevmeme ve sabah saatlerinde yeme isteği duymama olduğunu söyledi. Kahvaltı için zaman oluşturmanın çeşitli yolları olduğunun altını çizen Dr. Erdoğan, “Geleneksel kahvaltı yiyecekleri yerine farklı şeyler yiyebilir ve kahvaltıyı daha geç bir saatte yapabilirsiniz. Sabah saatleri genellikle çok meşgul oluruz, ancak bazı şeyleri kolaylaştırmak ve kahvaltı için zaman ayırabilmek için yapabileceğimiz şeyler de vardır. Örneğin; giyilecek giysilerin seçimi, ev ödevlerinin ve kitapların çantalara yerleştirilmesi gibi bazı işleri akşamdan yapabiliriz.”dedi.

Bazen çocukların sabah acıkmamış olabileceğine dikkat çeken Dr. Erdoğan, araba ya da okul servisi ile uzun süre yolculuk eden çocukların kahvaltılarını arabada ya da serviste yapabileceğini ya da varsa okul kantininde kahvaltı yapabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious