Kahve keyfine bambaşka bir tad! Kahve sanatı

Kahve keyfine bambaşka bir tad! Kahve sanatı.12444
  • Giriş : 31.08.2007 / 17:47:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:35:10

Amerika'da başlayan farklı bir sanat akımı, hızla yayılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Kahve üzerine özenle desen işleyen sanatçılar, kahve keyfine bambaşka bir boyut kazandırıyor.

New York'taki bu kahve dükkânlarının sıra dışı bir özelliği var. Burada çalışan garsonlar, kahve keyfini farklı bir boyuta taşıyor.

Sammy Lin adlı garson, New York'un doğu yakasında oldukça ünlü. Ona bu şöhreti kazandıran lezzetli kahvelerinin dışında köpükle hazırladığı özel şekiller. Çinli Semi Lin, süt köpüğü kullanarak ortaya çıkardığı bu özel sanatı bir arkadaşından öğrenmiş.

Lin, bu sanatın görünenden daha karmaşık bir süreç olduğunu belirtiyor. İşte Lin'in sanatının incelikleri. Fincana döktüğü espressonun ardından, Lin yavaşça sütü ekliyor. Köpüğün geri kalanını bir çubuk yardımıyla atarak bu karmaşık ve etkileyici şekli ortaya çıkarıyor.

Lin, kahve üzerine işlediği şekillerle insanları gülümsetmenin ve mutlu etmenin ona çok büyük bir zevk verdiğini söylüyor. Favori şekli, ilk dizaynı olan bu maymun yüzü.

Başka bir kahve sanatçısı. Müşterileri, onun kalp ve çiçek desenlerine bayılıyor. Maharetli ve pratik elleriyle bir çırpıda bu çiçek desenini ortaya çıkarıyor. Bayrın, bu özel tasarımlar yüzünden bazen müşterilerin kahvelerini içmeye kıyamadıklarını söylüyor.

Kahve zevkini katlayan ve biraz da kişiselleştiren bu yeni akım, türk ebru sanatından esinlenmişe benziyor. İlk başlatan kişinin kim olduğu belirsiz ancak şimdiden gördüğü ilgiyle çok tutacağa benziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious