KAİHL'nin 'Alevi' müdür vekili konuştu

KAİHL'nin 'Alevi' müdür vekili konuştu.10623
  • Giriş : 01.02.2009 / 16:14:00

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin kendi ifadesi ile "Atatürkçü ve Alevi" Müdürü Hıdır Kalkan emekliliğinin ardından basına konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın büyük oğlu Burak Erdoğan'ın da öğretmenliğini yapan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi eski Müdür Vekili Hıdır Kalkan, emekliye ayrıldıktan sonra imam hatip liseleri ve öğrencilerinin dünyasını AKŞAM Pazar'a anlattı.

Eşinin başının açık, kendisinin Atatürkçü olması ve Alevi kimliğiyle imam hatip çevrelerinde kendi ifadesiyle 'ilk ve tek' olan Hıdır Kalkan, 'Öğrencilerimi çok sevdiğim için okula çok emek verdim. Haberim olmadan başka okula atamam yapılınca emekli olmak zorunda kaldım' diyen Hıdır Kalkan, Kartal İmam Hatip Lisesi'nde müdür olarak görev yaptığı dönemde yaşadıklarını anlattı.

İmam hatip serüveniniz ne zaman başladı?
Gümüşhane'de görev yaptım. Buradaki görevim bitince Kartal'a tayin istedim, 1989 yılında okulun eğitime başlamasıyla Almanca öğretmeni olarak Kartal Anadolu İHL'de göreve başladım.

Okulda kaç yıl görev yaptınız?
19 yıl.

Ne zaman müdür vekili oldunuz?
9 yıl Almanca öğretmenliği, müdür yardımcılığı görevlerinden sonra 2002-2003 eğitim yılında müdür vekili oldum.

Ne zaman emekli oldunuz?
Geçen yıl. Ama emekli olmak zorunda kaldım.

Neden?
İstanbul'da 24 imam hatip lisesi var. Bu liselerin hepsinde ilahiyat mezunları idarecilik yapar. Ben branş öğretmeni olarak ilk ve tek imam hatip lisesi müdürü oldum. Bu da rahatsızlık yarattı. Okul aile birliği üyeleri, ilahiyat kökenli müdür için seferber oldu.

Bu okullarda aile birliği çok mu etkili?
Özellikle imam hatip liselerinde çok etkindir.

Nasıl kişilerden oluşur?
Ya ekonomik durumu iyi olan kişilerden ya da marjinal düşünceli insanlardan oluşur.

Okul aile birliğinde kadın veli olur muydu?
Kadın veliler, okul aile birliğine girmez. Kadın veliler, kendi aralarında ayrı bir birlik oluşturur.

Okulunuzun başka bir özelliği de çok sayıda tanıdık isimin çocuklarının okuduğu bir okul olması değil mi?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün damadı Mehmet Sarımermer, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın iki oğlu Burak ve Bilal Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yeğeni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kızı, İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık'ın oğlu, Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya'nın yeğeni, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır'ın oğlu öğrencilerimiz arasındaydı.

Öğrencilerle iletişiminiz nasıldı?
19 yıl emek verdim. Öğrencilerimi dershanelere, üniversitelere yazdırarak, burslar aldırdım. Öğrencilerimi, mesleğimi çok sevdiğim için olağanüstü bir şekilde çalıştım. Hala her gün 15-20 öğrencim yanıma gelir, beni çok severler.

Mali kaynağı nasıl buldunuz?
Üsküdar Belediyesi'nden başlayarak, diğer belediyeleri gezdim. Samandıra, Ümraniye ve Pendik belediyeleri itiraz etmedi. Belediyeler dershane müdürünü çağırarak, liste yaptı. Ancak ücretlerde indirim yaptırıyorduk. Benim vekilliğim boyunca 3 sene böyle oldu.

ÖĞRENCİLERE BURS VERDİRDİM

Üniversiteye girmelerine de yardımcı olmuşsunuz...
Dereceye giren öğrencilerimiz vardı ancak puanları düştüğü için hedeflerine ulaşmaları zor oluyordu. Ben onlara 'Bana güvenen varsa, özel üniversite yazsın' deyince, herkes şaşırdı. O zaman AKP İstanbul İl Başkanı olan Mehmet Müezzinoğlu'na giderek, 'Öğrencilerim çok çalıştı, yüksek puan aldı. Ortada mı kalsınlar?' deyince; o da, 'Bana sormadan öğrencilere nasıl söz verirsin?' dedi. İkna etmeyi başardım ve özellikle Bilgi Üniversitesi'ne yüzde 50 indirimli kayıt ettirdik. Bugün o üniversitede 100'e yakın imam hatip lisesi öğrencisi var.

Okulda sosyal faaliyetler oluyor muydu?
Türkiye tarihinde ilk kez bir imam hatip lisesi'nde kültür sanat şenliği yaptım. Ama okul aile birliği üyeleri ile velilerin eleştirilerine hedef de olmadım değil.

Neden eleştirildiniz?
Şenlik kapsamında gitar gösterisi gibi etkinlikler de vardı. 'Böyle faaliyet mi olur' dediler. Yine şenlik kapsamında Prof. Toktamış Ateş'i konferans vermesi için getirdim. 'Bu adamın bu okulda ne işi var, imam hatip lisesi'nde bunlar olur mu' dediler. Kartal Meydanı'nda yaptık şenliği... Şenlik, Kartal'daki tüm liseleri kapsadığı için diğer kız öğrenciler mini etekli diye tepki gösterdiler. Yine mezuniyet törenlerinde, kız öğrencilerim Türk Sanat Müziği konseri verirdi. Bazı veliler, 'Kız öğrenciler sahnede olur mu?' diye itiraz etti.

Başka engellerle karşılaştınız mı?
Folklor ekibi kurma konusunda da sıkıntı yaşadım. Folklor ekibine 'Kız-erkek yan yana olur mu diye' tepki gösterdiler. Kız-erkek ayrı ekip kurmak istedim; 'Bu okulda olmaz' dediler. O yüzden kuramadım.

RÜYAMDA GÖRDÜM, BAŞINI KAPATMIŞSIN

Lojmanda mı kaldınız?
Evet. 12 yıl lojmanda oturduk.

Eşinizin başı açık...
Lojmanda da başı açık olan tek kadındı.

Lojmanda komşuluk nasıldı? Gidiş geliş olur muydu?
Olurdu. Ancak aile görüşmelerinde, kadın-erkek ayrı otururdu. Harem-selamlık. Sohbetlerde de erkeklere hizmeti yine erkekler yapardı.

Filiz Kalkan: Kadınlar kendi aralarında gidiş gelişleri çok olurdu. Benimle de görüşmeleri iyiydi. Bazı kadınlar bana 'Rüyamda gördüm, başını kapatmışsın. Niyetin var mı?' deyince, ben de 'Niyetim yok' derdim. Eşim bu okulda ilk göreve başladığında bazı öğretmen arkadaşların eşi çarşaflıydı, ancak daha sonra çarşafları çıkardılar. Ailecek görüşmelerimizde kadın-erkek ayrı oturulurdu. Ama bize gelindiğinde biz, bu ayırımı yapmazdık.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*