Kalanlar nasıl yaşayacak?

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Lübnan'ın Sur kentindeki sığınma evine ulaşmayı başaranlar yemek ve yatak bulduklarına şükrediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail bombardımanının sürdüğü Lübnan'ın güneyinde bulunan Sur kentindeki sığınma evine ulaşmayı başaran Lübnanlılar yiyecek bir tabak yemek ve yatacak bir yatak bulduklarına şükrediyor.

İsrail'in 24. gününe giren Lübnan bombardımanı 800'e yakın sivilin hayatını kaybetmesine neden olurken, geride kalanlar da hayatlarını sürdürmek için büyük acılar çekiyor. Lübnan'ın başkenti Beyrut'a 70 kilometre uzaklıktaki Sur'da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) sığınma evine, İsrail uçaklarının füzelerine hedef olmadan ulaşmayı başaranlar burada bir tabak sıcak yemek ve bir yatak bulduklarına şükrediyor.

Sur'daki dinlenme evinde ülkenin güneyinden gelen 50'nin üzerinde mülteci yaşıyor. Sığınma evinde yaşlılar ve çocuklar çoğunlukta.

Kısa bir süre önce sığınma evine geldiğini anlatan 85 yaşındaki Lübnanlı, evinin bulunduğu Aytaşahap köyünden tam bir saat boyunca yürüyerek geldiğini söylüyor. Bombaların yağdığı yollardan geçerek kocası ile birlikte buraya sığındığını söyleyen yaşlı kadın, "Allah'tan başka kimsemiz yok. Günlerce aç susuz kaldık. Burada karnımız biraz doyuyor" sözleriyle çektiği çileyi anlatıyor.

Sığınma evinde kalan Sikne Ali Hamid adlı bir başka Lübnanlı kadın ise İsrail bombardımanında ailesinin dağıldığını ve bazı yakınlarının başka şehirlere kaçtığını söylerken hüzünleniyor.

Yerel izcilik ve acil yardım derneklerinin yiyecek temin ettiği sığınma evine hala bombardımandan kaçan otobüsler dolusu sivil getiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious