Kalaşnikofla ayı vurmak yasak!

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Belediye Başkanı Salih Kara'nın kaleşnikofla ayı vurması olayına Erzincan Valiliği de el koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzincan Vali Vekili Hakan Kubalı yaptığı yazılı açıklamada, "Erzincan İl Merkez, Uluköy beldesinde; 13 Ağustos 2006 günü Uluköy Belediye Başkanı ve beraberindeki gönüllü köy koruyucularınca; belediye sınırları içerisinde bulunan Karasu Nehri kenarındaki ağaçlık alanda bir ayının vurulması ile ilgili olarak basın ve yayın organlarında muhtelif haberler yayımlanmıştır. Olayın gerçekleştiği Uluköy beldesi gönüllü köy korucusu olan bir belde olup, 5 Ağustos 1993 tarihinde PKK/Kongra-Gel terör örgütü tarafından saldırıya uğramış, saldırı esnasında 1 vatandaş hayatını kaybetmiş, 4 vatandaş çeşitli yerlerinden yaralanmış ve terör örgütü mensuplarınca belde de bulunan 5 otomobil, 1 traktör ve 11 ev tamamen yakılmıştır.

Olayın akabinde Uluköy beldesindeki vatandaşların talepleri üzerine 442 sayılı Köy Kanunun 68'nci maddesi doğrultusunda talep sahiplerine Kaleşnikof Piyade Tüfeği teslim edilerek Gönüllü Köy Korucusu olarak görevlendirilmişlerdir." denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Belde Belediye Başkanı olan Salih Kara aynı zamanda gönüllü köy korucusudur. Beldenin terör tehdidi altında olması nedeniyle gönüllü köy korucuları 24 saat esasına göre silahlı olarak belde ve civarında güvenlik kuvvetlerinin bilgisi dahilinde devriye faaliyeti icra etmektedir. Basında yer alan bir ayının öldürülmesi ile ilgili olayın öğrenilmesi üzerine, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'na istinaden Erzincan Orman İşletme Müdürlüğü'nce 5 ayrı suçtan bin 410 YTL idari para cezası uygulanmış, ayrıca olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gerekli adli soruşturma başlatılmıştır."

Öte yandan olay ilgili ayrı bir yazılı açıklamada bulunan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Osman Öztürk, olay ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious