Kalbe böcekli çözüm

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Kalp krizine ateş böceğinden çözüm bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bilim adamları, ateş böceklerinin ışık saçmasını sağlayan kimyasal maddeyi kullanarak, kalp hücrelerinin içindeki enerji seviyesini ölçmeyi başardılar.

İngiltere'nin Bristol Üniversitesi'nden bir ekip tarafından yapılan buluşun, kalp krizi ve kalp ameliyatı geçirenlerin iyileşmelerinde yardımcı bir etken olacağı belirtiliyor.

Normal koşullarda kalp hücrelerinin hızlı enerji üretebildiğini ifade eden İngiliz bilim insanları, ancak bir kriz sonrası kalp durduğu zaman, hücreler enerji üretmeye çalıştığında bir duraksama meydana geldiğini kaydettiler.

Bu gecikmenin kalbin düzgün atmasını engellediğini ve durumun daha da kötüye gitmesine neden olduğunu belirten ekibin başkanı Dr. Elinor Griffiths, araştırmalarında yiyeceklerden aldığı enerjiyi kimyasal enerjiye çeviren ve ATP adı verilen kimyasal sürecin oluştuğu mitokondri hücrelerini incelediklerini ifade etti.

Kalpteki mitokondri hücrelerinin içinde ne olup bittiğini öğrenmek için, normalde ateş böceklerinin kanatlarında bulunan ve "lusiferas" adı verilen proteini kullandıklarını belirten bilim adamları, ATP ortaya çıktığında lusiferas'ın da ışık vermeye başladığını, ışığın miktarının mitokondri tarafından yapılan ATP veya enerji miktarı olarak ölçülebileceğini bildirdiler.

İngiliz bilim adamları, kalp ameliyatı sırasında, cerrahların kalbi durdurması nedeniyle bu enerji seviyesinin düştüğünü belirterek, "Kalpteki hücrelerin enerji seviyelerinin düşmesine engel olmanın veya çok çabuk enerji üretmeye başlamalarının bir yolunu bulmaya çalışıyoruz" dediler.

Araştırmanın sonuçları Biyolojik Kimya Dergisi'nde de yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious