Kalbi altı defa durdu, tekrar çalıştırıldı

Kalbi altı defa durdu, tekrar çalıştırıldı.9903
  • Giriş : 04.07.2009 / 21:14:00

İzmir'de ani kalp durması sonucu bilinci kapalı olarak acil servise kaldırılan emekli fırıncı Sultan Şahin (46)'in kalbi tekrar çalıştırıldı. Hastanede kalbi altı defa daha durup çalıştırılan Şahin, yürüyerek taburcu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ölümle yaşam arasında defalarca gidip gelen hastaya ilk müdahaleyi Kardiyolog Doç. Dr. Harun Evrengül başkanlığındaki ekip yaptı. Koroner anjiyografi sonrası acil olarak balon ve stent uygulanarak, tıkalı olan ana kalp damarı açıldı. Başarılı geçen ameliyat ve ilaç tedavisinin ardından Sultan Şahin, hastaneden yürüyerek ayrıldı.

Doç. Dr. Evrengül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu kişide olduğu gibi genç hastalarda, kalp krizi ölümcül seyretmektedir. Maalesef birçok hastamız, Sultan Bey kadar şanslı olmuyor ve krizden dakikalar sonra hayatını kaybediyor. 40 yaş üstü, hipertansiyon, diyabet veya ailesinde erken yaşlarda kalp hastalığı bulunan kişilerin, bu tür üzücü olaylarla karşılaşmaması için kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerekiyor." dedi.

Evrengül, Bornova Şifa Hastanesi'nde, SGK ile anlaşmalı olarak ve ek ücret alınmadan anjiyosu ve kalple ilgili bütün tetkik ve tedavilerin, yüksek başarı oranıyla uygulandığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*