Kalbi dayanmadı

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Ermenistan Başbakanı Margaryan hayatını kaybetti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye ile diplomatik ve ekonomik ilişkiler kurulmasını savunan Ermenistan Başbakanı Andranik Margaryan hayatını kaybetti

Ermenistan Başbakanı Andranik Margaryan kalp krizi geçirerek öldü. Margaryan'ın sözcüsü Meri Arutunian, 2000 yılı Mayıs ayından bu yana Başbakanlık görevini yürüten Margaryan'ın geçirdiği kalp krizi sonucu 55 yaşında yaşamını yitirdiğini söyledi.

Magaryan, Ermenistan'da 1999 yılı Ekim ayında dönemin Başbakanı Vazgen Sarkisyan'ın dahil olduğu 8 siyasetçinin öldürüldüğü kanlı parlamento saldırısından sonra Devlet Başkanı Robert Koçaryan tarafından Başbakanlığa atanmıştı. Margaryan, bilgisayar uzmanlığı eğitimi almıştı. Sovyetler Birliği döneminde 1970'li yıllarda aktif bir muhalif olan Margaryan, bu dönemde Ermenistan'ın bağımsızlığını desteklemekten iki yıl hapis yatmıştı. Evli olan Margaryan'ın iki kızı bulunuyor.

SINIRIN AÇILMASINI İSTİYORDU

Ermenistan Başbakanı Andranik Margaryan, Türkiye ile sınırların açılmasının her iki taraf için de yararlı olduğunu belirterek, Türkiye ile diplomatik ve ekonomik ilişkiler kurulması gerektiğini savunuyordu. İlişkilerin kurulması için Türkiye'nin de önşart koymamasını isteyen, Margaryan, sınırın açılmasının Ermenistan ve Kafkasya'da sermayenin gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetmişti. Sözde Ermeni soykırımı için ise Türkiye ile diplomatik ilişki kurma konusundaki tüm girişimlerinde karşılarına şu veya bu konuyla ilgili önkoşul çıkarıldığını'' iddia etmişti. Türk-Ermeni ilişkilerini "baltalanmış" olarak nitelendiren Margaryan, ''İlişkilerin aşamalı olarak düzeltilmesi, bölgesel güvenlik ve işbirliğinin gelişmesine, Güney Kafkasya'daki sorunların barışçı çözümü ve iyi komşuluk ilişkileri kurulmasına katkı sağlayacağını savunuyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious