Kalbi sağ tarafta doğdu

Kalbi sağ tarafta doğdu.7867
  • Giriş : 24.05.2008 / 21:36:00

Batmanda 15 yıldır çocuk özlemiyle tuştan Çelik çifti, tüp bebek yöntemi ile üçüz sahibi oldular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Siirt'te esnaflık yapan 29 yaşındaki Hıfzulah Çelik ve eşi Muhfiye Çelik, 15 yıllık evlilikleri sonucu ilk kez anne ve baba olma heyecanı yaşadılar. Yıllarca çocuk hasreti yaşan çift, bu sayede ikisi erkek, biri kız olmak üzere birden 3 çocuk sahibi oldular. Ancak, erken doğum nedeniyle riskli bir doğum gerçekleştiren anne, her biri ortalama birer kilo olan primatüre dünyaya getirdi. Erken doğan üçüzler, Batmanda Özel bir Hastanede solunum cihazına bağlandılar.

Üçüzlerin tedavilerini takip eden Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı doktor Kenan Önder, "15 yıldır çocuk olma özlemi çeken ailenin tüp bebek yöntemi sayesinde üçüz bebekleri dünyaya geldi. Dünyaya geldiklerinde üçünün de solunumu yoktu.resistasyondan yani canlandırmadan sonra üçü de aktif duruma geldi. Şu an yoğun tedavileri sürüyor.iki bebeğin durumu nispeten iyi. Bin gram civarındalar, kalbi sağ tarafta olan bebek ise 950 gram civarında. Kalbi sağda olan bebeğin solunumu daha zayıf. Bu nedenle solunum cihazına bağlı. " dedi.

Özellikle bir bebeğin dünyada nadir rastlanan 'Dextro Kardi' denilen kalbin sağ tarafta olması nedeniyle özenle takip edildiğini ifade eden Dr.Kenan Önder, Küvezde yaşam savaşı veren bebeklerin durumlarının her geçen gün daha da iyiye gittiğini ifade ederek, uzun bir tedavi sonrası bebeklerin sağlık durumlarının daha iyi olmasını beklediklerini açıkladı. Tıp teriminde adı 'dextro kardi' olan kalbin sağ tarafta olmasıyla diğer organlarında aynı şekilde ters yerde olduklarını belirten Önder, ileri safhada kalbi sağda olan bebeğin tedavi edilebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious