Kalbin düşmanlarından uzak durun

Kalbin düşmanlarından uzak durun.9779
  • Giriş : 30.09.2007 / 20:06:00

Kalbin en büyük dört düşmanı; Kolesterol, hipertansiyon, diyabet ve sigara...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sigaradan kurtulmak bile hastalık riskini önemli ölçüde azaltıyor
Kalp ve damar hastalıklarına dikkat çekmek için, her yıl eylül ayının son pazar günü ''Dünya Kalp Günü'' olarak kutlanıyor. Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol bu yılki temanın ''Sağlıklı Bir Kalp İçin Ailece Kenetlenelim'' şeklinde belirlediğini belirtiyor. Türkiye dahil Avrupa'da 22 ülkede yapılan bir araştırmaya göre, 50 yaş altında koroner kalp hastalığı olma oranı Avrupa ülkelerinde yüzde 13 iken, bu oran Türkiye için yüzde 23. Yine herhangi bir kalp damar hastalığı olduğunu bildiği halde ısrarla sigaraya devam etme oranı Avrupa'da yüzde 17 iken, Türkiye'de yüzde 23.
Kalp damar hastalıklarını önlemede ''çevre ve beslenme alışkanlarının değiştirilmesinin çok önemli olduğunu'' vurgulayan Erol, ''Kalp hastalıklarının en büyük 4 tetikleyicisi kolesterol, hipertansiyon, diyabet ve sigaradır'' uyarasında bulunuyor.

BIRAKMAK ŞART
Sigarayı bırakma ve düzenli yürüyüşle kalp hastalığı riskinin yılda yüzde 25, inme riskinin de yüzde 40 oranında azaltılması mümkün.
Dünya Sağlık Örgütü'nün önceki yıllarda kalp sağlığı ile ilgili yaptığı araştırmalar, konunun ne kadar önemli olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini gözler önüne seriyor. İşte kalp sağlığı ile ilgili çarpıcı bilgiler.
Kalp hastalığında genetik etkenler önemli bir yer tutuyor. Eğer ailenizde birinci derecede yakınlarınızdan erkeklerde 55 kadınlarda 65 yaşından önce koroner kalp hastalığı gelişmişse bu hastalığa yakalanma riskiniz diğer insanlara göre 3-7 kat daha artıyor.
Hareketsizlik kalp krizi riskini yüzde 50 arttırıyor.
Stres, genetik özellikler ve cinsiyet de kalp hastalıklarını tetikliyor.
55 yaşından sonra risk 10 yılda bir iki kat artıyor ve kalp hastalıklarından ölen erkek sayısı kadınlardan daha fazla. Ancak sigara içen kadınlar sigara içen erkeklere göre daha fazla risk altında.
Araştırmalar, haftada bir saat ya da daha fazla koşmanın, kalp hastalığına yakalanma oranını yüzde 42, her gün 30 dakika hızlı yürüyüş yapmanın da kalp hastalığına yakalanma riskini yüzde 18, inme riskini ise yüzde 11 azalttığını gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious