Kalbiniz spor yapmaya ne kadar dayanıklı?

  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Genç insanların spor yaparken kalbe bağlı ani ölümlerinin, aslında çok sık yaşanmadığını belirten uzmanlar, spordan önce sağlık kontrolünün ölümleri engelleyeceği görüşünde birleşiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hisar Intercontinental Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ela Kavak, 35 yaş ve altındaki gençlerde spor yaparken ani ölümün nadir görüldüğünü, ancak bu ölümlerin kalbe bağlı nedenlerle yaşandığını söyledi. Ortalama 100 binde 2,1 oranında kalbe bağlı ani ölüm gözlendiğinin altını çizen Dr. Ela Kavak, gençlerde kalbe ait ani ölüm nedenlerini, şöyle sıraladı:


Kalbi besleyen koroner damarlarda tıkanma ile seyreden miyokard infarktüsü

Kalp kasında orantısız aşırı kalınlaşma olarak tarif edebileceğimiz hipertrofik kardiyomiyopati veya aşırı incelme ve kalp yetersizliği ile seyreden dilate kardiyomiyopati

Çeşitli ritim bozuklukları

Kalp kasının iltihaplanması (Miyokardit)

Koroner damarların doğuştan anormal olması

Aort damarında yırtılma

Ani ölümün önlenebilmesi mümkün mü?

Ani ölümlerin, spor öncesinde testler yapılırsa, büyük oranda önlenebileceğini belirten uzman doktor şöyle konuştu: "Tarama testi gencin ve ailesinin kalp-damar hastalıkları açısından sorgulanması, fizik muayene, kolesterol yüksekliği, diabet gibi risk faktörleri açısından yapılan kan tahlili ve elektrokardiyogram (EKG) değerlendirmesini içerir. Fizik muayene, kan tahlili ve EKG testlerinde anormallik saptanan veya ailesinde, özellikle anne, baba ve kardeşlerinde kalp hastalığı veya ani ölüm öyküsü bulunan gençlere ise ekokardiyografi, efor testi ve 24 saatlik EKG kaydı (Ritm Holter) gibi daha ileri tarama tetkikleri uygulanmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious