Kalça kemiğinden parmak yaptılar

Kalça kemiğinden parmak yaptılar.18365
  • Giriş : 12.09.2008 / 20:54:00

Tokat'ın Niksar ilçesinde geçirdiği iş kazası sonrası sol el başparmağı ile sol ayak topuğunu kaybeden gence, kalça kemiğinden parmak yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tokat'ın Niksar ilçesinde geçirdiği iş kazası sonrası sol el başparmağı ile sol ayak topuğunu kaybeden gence, tedavi gördüğü Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, kalça kemiğinden alınan parçayla yeni başparmak yapıldı. Gökçe'nin topuğuna kalçasından alınan deri parçasıyla da yama yapıldı.

Alınan bilgiye göre, Niksar ilçesine bağlı Yolkonak beldesinde yaşayan 24 yaşındaki Yaşar Gökçe, 13 Haziran'da çalıştığı tuğla fabrikasında geçirdiği iş kazası sonucu sol ayak topuğunu ve sol el başparmağını kaybetti.

Niksar ve Tokat'taki ilk müdahalenin ardından Sivas'a sevk edilen Gökçe, CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Plastik Cerrahi Servisi'nde tedavi altına alındı. Serviste, doktorlar tarafından uygulanan sülük tedavisi yöntemiyle Gökçe'nin ayak topuğundaki dokuların canlı kalması sağlandı. Sülük tedavisinin ardından Gökçe'nin topuğuna kalçasından alınan deri parçasıyla yama yapıldı.

Daha sonra doktorlar, Yaşar Gökçe'nin istediği üzerine yitirdiği sol başparmağının yerine yeni parmak yapma kararı aldı. Gökçe'nin kalça kemiğinden parça alan doktorlar, bu parçayı gencin sol kolunda deri altına yerleştirdi. 15 gün deri ile alınan kemik parçasının kaynamasını bekleyen doktorlar, daha sonra kaynayan parçayı Gökçe'nin sol eline dikti.

Yerine kaynaması için ortasında tel parçaları yerleştirilen başparmağın hareket kabiliyetine kavuşması bekleniyor. Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten doktorlar, Gökçe'nin yeni parmağını kullanabileceğini kaydetti.

Yeni parmağa kavuşmanın sevincini yaşayan Yaşar Gökçe kaza sırasında iş arkadaşlarından birinin kendisini kurtardığını ifade ederek, ''Kalçamdan kemik alındı ve başparmak yapıldı. Doktorlarımız sağ olsun çok güzel parmak yaptılar. Parmağımı zamanla kullanabileceğim'' dedi.

İş kazası sonrası parmağıyla birlikte topuğunu da kaybeden Yaşar Gökçe, doktorların, tedavisinin ardından ortopedik ayakkabıyla yürüyebileceğini hatta koşabileceğini söylediklerini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*