Kalem ısırmak dişlerin şeklini bozuyor

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Şifa Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. Mustafa Ersöz, kalem ısıran öğrencilerin dişlerinin düzensiz şekillendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beslenmenin iyi olmaması diş çürüklüklerine neden oluyor. " ifadelerini kullandı. Kalem ısırmanın ortodontik problemlere neden olduğunu aktaran Mustafa Ersöz, "Parmak emmek, kalem ve dudak ısırmak dişlerin düzensiz şekillenmesine neden oluyor. Bu gibi alışkanlıkları öğrencilerin terk etmesi lazım. Dişleri düzensiz olan çocuklar da psikolojik sorunlar oluşuşuyor. Bu da dersleri olumsuz yönde etkiliyor. Yapılacak tedavilerle hem çocuklar psikolojik olarak rahatlar hem de derslerinde daha etkili olur." diye konuştu.

Günde üç defa olmak üzere öğrencilerden bir dakika dişlerini fırçalamalarını isteyen Ersöz, "Çocuklarda olumsuz alışkanlıklar arasında yanlış yutkunma ve dudak ısırma gibi sorunlar bulunuyor. Bu gibi sorunlar dişlerin düzensiz şekillenmesini sağlıyor. Bu alışkanlıklara sahip olan çocuklar alışkanlıklarını terk etmesi için aileleri tarafından ikna edilmeli. Eğer çocuk terketmiyorsa uzman bir diş hekimine gösterilmeli. Diş ve iskelet hastalığında erken teşhis tedavilerde başarıyı arttırıyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan etkinlik sonrasında öğrencilere diş sağlığı konusunda broşür dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious