Kalifiye elemanımız yokmuş!

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

BTC ile kalifiye eleman sorununu da ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Onatça, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nın faaliyete geçmesi ile bölgenin hareketlendiğini ancak, bunun hızlandırılması için iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü söyledi. Onatça, Enerji sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanların şimdiden yetiştirilememesi durumunda sıkıntı yaşanacağını belirterek, bölgede yatırımların artmasının kalifiye elemanların temin edilebilmesi ile doğru orantılı olduğunu ifade etti.
BTC Şirketi Bölgesel Kalkınma Girişimi Koordinatörü Şükran Çağlayan ve Botaş International Limited (BIL) Halkla İlişkiler Şefi Melik Zafer Yıldız, ADSİAD'ı ziyaret ederek yönetimle görüştü. ADSİAD Başkanı Onatça, "Ceyhan Rotherdam olacak" demenin yetmeyeceğini, bölge gelişirken sanayicilerin de yapacaklarının olduğunu ifade etti. Enerji sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanların şimdiden yetiştirilememesi durumunda sıkıntı yaşanacağını belirten Onatça, bölgede yatırımların artmasının kalifiye elemanların temin edilebilmesi ile doğru orantılı olduğunu söyledi. İŞGEM'i hayata geçirerek yüzlerce genci bilişim sektörüne kazandırdıklarını anlatan Onatça, enerji, kimya gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu elemanların yetiştirilmesine yönelik projeler üzerinde çalışma yürüttüklerini belirtti. Bunu yaparken BTC Şirketi ve BIL gibi sektör firmaları ile işbirliği içerisinde hareket etmek istediklerini belirten Onatça, sanayinin en büyük sorunu ara eleman konusunda proje geliştirmeye devam ettiklerini vurguladı.

BTC Bölgesel Kalkınma Girişimi Koordinatörü Şükran Çağlayan da önümüzdeki süreçte bir taraftan projeleri geliştirirken bir taraftan da hangi paydaşlarla iş birliği yapabileceklerini araştırdıklarını dile getirdi. BTC çerçevesinde bugüne kadar birçok Toplumsal Yatırım Projesini hayata geçirdiklerini anlatan Çağlayan, "Bugüne kadar BTC boru hattının üzerinde bulunan 331 köyün sosyal ve ekonomik kalkınmasına destek sağlamak için birçok projeyi hayata geçirdik. Aynı zamanda boru hattının geçtiği illerdeki biyolojik çeşitliliği koruma ve geliştirmeyi hedefleyen Çevresel Yatırım Programı uygulanmakta. Bu iki programa ek olarak BTC Şirketi'nin yürüteceği Bölgesel Kalkınma Girişimi başlayacak. Bu girişim ulusal ve uluslararası donör kurumlarla daha geniş çaplı bölgesel yatırım projelerini hedefleyecek. Bu girişimin üç ana teması olacak; iş geliştirme ve istihdam yaratma, iyi yönetişim ve enerjiye ulaşım. Bölgesel Kalkınma Girişimi kapsamında Ceyhan ve Yumurtalık bölgesinde de projeler geliştirmek istiyoruz ve bu projelere eş fon sağlayacak ortaklıklar aramaktayız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious