Kaliteli ürüne pasaport sorulmuyor

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, kaliteli ürüne pasaport sorulmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi'nce, Akyazı Kuzuluk tesisleri'nde ''Ortaklık Kültürü ve Şirket Evlilikleri Konferansı'' düzenlendi. Prof. Dr. Gürdoğan, yaptığı konuşmada sermaye, bilgi ve kaliteli ürünün vatanı olmadığını belirterek, dünyanın hiçbir ülkesinde kaliteli ürüne pasaport sorulmadığını söyledi.

Globalleşmenin ve uluslararası iş yapmanın ''Kopenhag Kriterleri'' gibi kriterleri olduğunu ifade eden Gürdoğan, ''Biz mallarımızı, hizmetlerimizi Suriyeli, İranlı değil Amerikalı ve İngiliz gibi yaparsak başarı sağlarız. Yani maliyetimizde Uzak Doğu firmalarını, kalitemizde ise AB ülkeleri standartlarını örnek alacağız. Ancak bu kriterlerde iş yaparsak başarılı olabiliriz. Çünkü ürettiğimiz ürün ya da hizmetin fiyatını artırma gibi bir şansımız yok. Globalleşen dünyada rekabet ve arz çok.'' dedi.

Ülkelerin güçlerinin eğitim seviyeleriyle belirlendiğini, eğitimin yaşının ve yerinin olmadığını belirten Gürdoğan, şu ifadelere yer verdi: ''Paylaşmayanları, paylaşırlar. Paylaşmak, ortaklık kurmak bizim kültürümüzde vardır. Sermayenin ülkesi değil, ilkesi önemlidir. (Sermaye mi önemlidir, proje mi önemlidir) diye öğrencilerimle tartışıyoruz. Eğer projeniz güçlüyse, kriterlere uyuyorsa, mutlaka onu finanse edecek bir kurum, kişi veya kredi bulursunuz. Biz ülke olarak ortaklıklar kurmalıyız. Ortaklık bir tarafın sermayeyi, bir tarafın projeyi kurmasıdır. Biz kendi insanlarımızla da ortaklık kurmalıyız. Ancak, daha fazla pazarda yer almak için Japonlarla, Fransızlarla Almanlarla ortaklık kurmalı ve o cesareti kendimizde görmeliyiz.''

Ordu milletleri döneminin kapandığını anlatan Prof. Dr. Gürdoğan, ''Artık Ordu milleti olmaktan çıkıp girişimci millet olmamız gerekiyor. El açan değil, veren el olmalıyız. Hiçbir zaman el açan ülkelerin dünya üzerinde itibari olmaz, sözü geçmez'' şeklinde konuştu. Konferansa, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Mehmek Aracı ve üyeler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious