Kalitesiz hizmet veren GSM'e ceza

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Abonelerine kaliteli hizmet veremeyen GSM şirketlerine ceza kesilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

GSM şirketleri, arama blokaj değeri için yüzde 5, arama başarısızlığı için de yüzde 2 limit değerlerini aşmayacak şekilde her türlü önlemi almakla yükümlü olacak.

GSM mobil telefon hizmetlerinde hizmet kalitesi yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmecilere para cezası uygulanmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Cezaları belirleyen tebliğ, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Buna göre, herhangi bir yerleşim yerinde, arama başarısızlık ve arama blokaj değerlerinden biri veya her ikisinde limit aşımı olması durumunda o yerleşim yeri için hizmet kalitesi yükümlülüğü yerine getirilmemiş sayılacak.

Periyotlar halinde doldurularak Telekomünikasyon Kurumu’na bildirilen verilerin değerlendirilmesinde, herhangi bir yerleşim yerinde bir periyodun tamamında veya herhangi iki ayında limit aşımı söz konusu ise ilgili işletmeci o periyot için hizmet kalitesi yükümlülüğünü yerine getirmemiş sayılacak. Ardından da bir defaya mahsus olmak üzere yazılı olarak uyarılacak.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Aynı yerleşim yerinde, takip eden periyotlarda limit aşımının tekrarlanması durumunda o yerleşim yeri için para cezası uygulanacak. Aynı takvim yılı içerisinde aynı yerleşim yeri için limit aşımının üç veya daha fazla sayıda tekrarlanması durumunda, o yerleşim yeri için uygulanacak ceza miktarı katlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious