Kalitesiz oyuncaklar tehlikeli!

Kalitesiz oyuncaklar tehlikeli!.19787
  • Giriş : 12.06.2008 / 13:51:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 14:13:07

Uluslararası kalite standartlarını taşımayan oyuncakların çocuk sağlığını olumsuz yönde etkileyerek kazalara neden olduğu belirtildi. Bu yüzden imalatçı-ithalatçı firma ve güvenli kullanım etiketi bulunmayan oyuncakların alınmaması gerektiği kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayseri Sağlık İl Müdürü Kadir Çetinkara, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelerden alınan kaza envanterinde, boncuk atan tabanca ve benzeri oyuncakların çocuklarda yaralanmalara yol açtığını ifade etti.

Envanterde, söz konusu oyuncakların kullanımı sonucu oluşan geçici görme kaybı, vücudun değişik bölgelerinde yaralanmaların dikkat çektiğini anlatan Çetinkara, ailelere, kalite standarlarına uymayan, imalatçı-ithalatçı adresleri ve "Dikkat: Yetişken birinin gözetiminde kullanılacaktır" yazısı bulunmayan oyuncakları almamaları uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı'nın, söz konusu güvenli kullanım koşullarını yerine getirmeyen oyuncakların satışını yasakladığını dile getiren Çetinkara, müdürlük olarak bu çerçevede kent genelinde denetimleri artırdıklarını kaydetti. Alınan oyuncağın çocuğun el becerilerini, hafıza ve hayal gücünü destekleyici olması gerektiğini belirten Çetinkara, şunları söyledi:

"Oyuncak sağlam olmalı, kolayca temizlenebilmeli, bebekler ve küçük çocuklar oyuncaklarını paylaşmamalıdır. Küçük çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürür. Bu sebeple oyuncaklar bir başka çocuk kullanmadan önce iyice yıkanarak temizlenmelidir. Çocukları su oyunları ve mutfakta yalnız bırakmayınız. Çocuklarınıza oyun bittikten sonra oyuncaklarını yerine koymaları gerektiğini öğretiniz. Ucuz ve çok basit oyuncakları satın almayınız. Ambalaj etiketi üzerinde CE işareti, imalatçı/ithalatçı firma bilgisi ve uyarı yazısı olmasına özen gösteriniz. Söz konusu şartlara uymayan oyuncakların satışı bakanlık tarafından yasaklanmıştır: Bu çerçevede Gıda Çevre ve Kontrol Müdürlüğü teknik ekiplerince sürdürülen denetimlerde güvenlik standartlarını taşımayan oyuncaklara el konularak yedd-i emin altına alınmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious