'Kalkan' operasyonunda 22 gözaltı

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Bartın Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen "Kalkan" adlı operasyonda 22 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kalkan operasyonu sonucu şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda biri suikast silahı olarak bilinen kalem tabanca olmak üzere 20 tabanca, 23 av tüfeği ve bunlara ait fişek ele geçirildi.

Bartın Emniyet Müdürü Mesut İnce, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın izniyle Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nce, 2005'te ''Kalkan'' adındaki planlı operasyon kapsamında çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla 22 Eylül Cuma günü 22 kişinin ev, iş yeri ve otomobillerinin arandığını belirten Kasım 2005 tarihinden itibaren gizlilik içerisinde birtakım çalışmalar yaptıklarını anlatarak, ''Aramalarda biri suikast silahı olarak bilinen kalem tabanca olmak üzere 20 tabanca, 23 av tüfeği, 465 tabanca mermisi, 2 bin 278 av tüfeği fişeği, 153 gram kubar esrar, 3 dizüstü bilgisayar, 7 bilgisayar kasası, muşta, fotoğraf makinesi ve kamera, 100 dolu ve boş senet, 85 çek, video kasetler ve CD'ler ile 3 tüfek dürbünü ele geçirildi. Yakalanan kişiler suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, gasp, ticari faaliyeti engelleme, mazot ve vergi kaçakçılığı, tehdit, tefecilik, ihaleye fesat karıştırmak, sahte belge düzenlemenin yanı sıra uyuşturucu madde temin ve fuhuşa aracılık etmek gibi suçlardan bugün adliyeye sevk edildi.'' dedi.

Kentin huzur ve güvenliği için 24 saat görevlerinin başında olduklarını belirten İnce, operasyonun gerçekleşmesine katkı sağlayanlara teşekkür etti. Geniş güvenlik önlemleri altında gizlilikle adliyeye getirildikleri öğrenilen 22 kişinin, buradaki sorgusunun yarına kadar sürebileceği belirtildi.

Gözaltına alınan şahısların ev, işyeri ve araçlarında yapılan aramalarda ise, 1 adet suikast silahı olarak kullanılan kalem tabanca, 13 adet değişik çap ve markalarda ruhsatsız silah, 6 adet kurusıkı tabanca, bunlara ait 465 adet mermi, 21 adet ruhsatsız av tüfeği, 1 adet havalı tüfek, 1 adet ruhsatlı av tüfeği, bunlara ait 2 bin 278 adat fişek, 153 gram kubar esrar, 6 adet dizüstü bilgisayar, 9 adet bilgisayar kasası, 2 adet kamera, 1 adet muşta, 2 adet fotoğraf makinesi, 1 adet ecstasy hap, 100 adet dolu ve boş senet, video kasetleri ve CD'ler ile 3 adet tüfek dürbünü ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious