Kalkınma Bakanı'ndan enflasyon açıklaması

Kalkınma Bakanı'ndan enflasyon açıklaması.9943
  • Giriş : 04.08.2017 / 11:32:00
  • Güncelleme : 04.08.2017 / 11:32:43

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonda son 3 ayda düşüş yaşandığını ve önümüzdeki aylarda gıda ve giyimin baz etkisiyle belki enflasyonda bir miktar artış olacağı ve yıl sonunda tek haneye ineceğini belirtti.

Gıda fiyatlarına yönelik önlemlerle ilgili konuşan Kalkınma Bakanı, "Depolama, ambalajlama, soğuk zincir, hallerin yapısı bunların hepsini bir bütün olarak ele alıyoruz. Üretici örgütlerinin güçlendirilmesine yönelik adımlarımız olacak. Soğuk zincirin yayılmasında bir takım önlemlerimiz söz konusu olacak. Depolama kapasitesinin artırılması konusunda çalışmalar var. Önümüzdeki günlerde bunları açıklayacağız. Gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisini minimize edecek çalışma yürütüyoruz" diye konuştu.

Bakan Elvan, ilk çeyrekte büyümenin beklentileri aştığını hatırlatarak şöyle devam etti: "Yatırımlardaki artış oranı büyümenin hep üzerinde olmuştur. Özel sektör yatırımları istenen düzeyde değil. Beklenen yatırımların önümüzdeki dönemde artacağını düşünüyorum. Kapasite kullanım oranı 4 yılın en yükseğinde, yatırım için uygun bir ortam var. Canlanma devam ediyor. Ekonomik açıdan son derece olumlu bir hava var."

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*