'Kalkınmanın şartı girişimciye destek'

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nedim Kalpaklıoğlu, istihdamın artırılması için girişimcilerin gözetilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kalpaklıoğlu, girişimciliğin ekonomik büyüme ve istihdam oluşturma, rekabet gücü ve bireysel anlamda şahsi potansiyeli ortaya çıkarma bakımından önemine işaret etti. Türkiye'de nüfusun yüzde 27'sinin 15-29 yaş aralığında olduğunu, 15-65 yaş aralığında çalışabilir 45 milyon kişi bulunduğunu anlatan Kalpaklıoğlu, 2030 yılında nüfusun yüzde 68'inin çalışabilir halde olacağını söyledi.

Nedim Kalpaklıoğlu, "İş gücüne yüzde 49.5 oranında katılım var. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 18.2. Türkiye'deki 77 üniversitede 1 milyon 941 bin öğrenci okuyor. Her üç mezundan biri işsiz kalıyor. Nitelikli iş ayarayan ciddi sayıda genç ve eğitimli nüfusa sahibiz. Buna nitelikli girişim olanakları sağlamalıyız. Ya kendi işlerini kurmalılar ya da bizlerin işletmelerinde kendilerini geliştirmeliler" dedi.

Ege Bölgesi'nde 15 yaş üzeri gruba bakıldığında işveren sayısı 2004 yılında 1 milyon 24 bin iken 2006'da 1 milyon 6'ya düştüğünü bildiren Nedim Kalpaklıoğlu, "Öğrencilere, 'Bugün aniden 250 bin YTL'niz olsa ne yapardınız?' diye sorulduğunda yüzde 60'ı kendi işini yapacağını, yüzde 40'ı ise üst düzey yönetici olmak istediğini söylemiş. Nüfusumuz ve işsizlik artıyor, eğitimli genç nüfus artıyor. İşveren sayısında ciddi bir artış gözlenmiyor" şeklinde konuştu. Türkiye'nin Balkanlar'dan Ortadoğu'ya kadar uzanan bölgede özel sektörü en gelişmiş ülke olduğunu anlatan Kalpaklıoğlu, 25 yılda milli gelirin 60 milyar dolardan 360 milyar dolara yükseldiğini, bölgenin en büyük, dünyanın 17'nci büyük ekonomisi haline geldiğini vurguladı.

TOSYÖV Yönetim Kurulu Üyesi Erol Akkaya ise Türkiye'nin Avrupa'nın altıncı büyük ekonomisi ve en çok yükselen piyasası olduğuna dikkat çekerek; tekstil, gıda, çimento, televizyon gibi üretim alanları başta olmak üzere pekçok sektörde lider durumda bulunduğunu anlattı. Akkaya, EBSO Meclis salonunu dolduran gençlere seslenerek, "Girişimci, sanayiyi yöneten ve yönlendiren sizler olmalısınız. Türkiye önümüzdeki yıllarda dünyanın 10. büyük ekonomisi olmalı. Bilgi teknolojileri hızla gelişiyor. Yeni iş ve fikileri yakalamak, çağın önünde olmak lazım" dedi.

Sivi Kuruluşlar Uyum Derneği (SKUD) Başkanı Cüneyt Tuğrul da paranın yeni iş fikirlerinin geliştirilmesine yatırılmasının önemini vurguladı. Tuğrul, "Ege Bölgesi'nde girişimcilik azalıyor ama kadın girişimcilik oranı artıyor. Girişimciliği kadınlar kurtarıyor. Yeniyi yapmak kadar doğruyu ve uzun süre yaşayanı bulmak da önemli" diye konuşu. EBSO Genç Sanayiciler Birliği Başkanı Ülgen Öznur, liderlerin kendilerini izleyenlere daima örnek olması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious