Kalorifer kazanı patladı, ortalık savaş alanına döndü!

  • Giriş : 07.11.2007 / 13:12:00

5 katlı apartmanın kömür kazanı devir daiminin bozulması nedeniyle patladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya'nın Sapanca İlçesi'nde, 5 katlı apartmanın kömür kazanı devir daiminin bozulması nedeniyle patladı. Meydana gelen patlamanın şiddetiyle kazan, duvarları delip 15 metre uzaklıktaki caddeye fırladı. Patlamanın etkisiyle 4 araç ve 2 işyeri hasar gördü. Ortalığı savaş alanına çeviren patlamayla ilgili Kaymakam Mehmet Ceylan, “Facianın eşiğinden dönüldü. Eğer kazan fırlamasaydı apartman yıkılabilirdi” dedi.

Olay, dün saat 01.00 sıralarında Rüstempaşa Mahallesi'ndeki 5 katlı Reyhan Apartmanı'nda meydana geldi. Yöneticiliğini Ferruh Baştürk'ün yaptığı apartmanın zemin katında bulunan kömür kazanı, büyük gürültüyle patladı. Patlamanın şiddetiyle 2.5 ton ağırlığındaki kazan, bulunduğu yerden fırlayıp duvarları parçalayarak 15 metre ilerideki yol kenarına düştü. Patlamanın şiddetiyle 54 SE 013, 54 SD 069, 54 VA 123 ve 54 SD 099 plakalı 4 araçta büyük hasar meydana gelirken apartmanın yanında bulunan market ve bir mobilya dükkanında da büyük hasar oluştu.

Reyhan Apartmanı'nda oturanlar patlamanın ardından panikle kendilerini sokağa atarlarken, ortalık savaş alanına döndü. Olay yerine gelen polis ekipleri inceleme başlattı.

Sapanca Kaymakamı Mehmet Ceylan patlamanın kazanın devir daiminden kaynaklandığını belirterek, “Patlama o kadar şiddetli olmuş ki 2- 2.5 ton ağırlığındaki kazan patlamanın şiddetiyle yola kadar fırlamış. Eğer bulunduğu yerde patlasaydı on dairelik apartmanın yıkılması içten bile değildi” dedi.

Bu arada patlamanın sokakta kimsenin olmadığı gece saatinde olmasının da olası bir faciayı önlediği belirtilirken, Cumhuriyet Savcılığı olay sonrasında inceleme başlattı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious