Kalp ameliyatından sonra ne yapılmalı?

  • Giriş : 18.01.2008 / 13:12:00

Kalp ameliyatından sonra yapmanız gereken şeyleri iyice ezberlemenizde fayda var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her kalp ameliyatı farklılık gösterir. By-pass, aort kapak, anevrizma ve büyük damar ameliyatları gibi bir çok ameliyatın iyileşme zamanları aynı değildir. Ancak, ameliyata girişteki ruh haliniz operasyonun başarısını mutlaka etkiliyor. Tamam, büyük bir ameliyat geçireceksiniz, ama unutmayın ki moraliniz ne kadar iyi olursa, sonuçta o kadar iyi olacaktır. Size kalp ameliyatı olmanızın tavsiye edilmesinin nedeni, yapılan tetkikleriniz sonucunda kalbinizde saptanan sorunun tedavisinin ilaç veya anjiyoplasti gibi yöntemler ile yapılmasının yeterli veya mümkün olmayacağına karar verilmiş olmasındandır.

Aşama aşama kalp ameliyatı

# Hastalar, ameliyat tarihinden 1 gün önce, öğle saatlerinde hastaneye yatırılır. Yapılacak olan kan tetkikleri için hastaların hafif bir kahvaltıyı takiben aç olarak gelmeleri istenir.

# Ameliyata gelirken yanınızda daha önce yapılmış olan tetkiklerinizi (Anjiyo raporu ve filmi, Ekokardiyografi raporu, efor testi, röntgen, BT, MRI veya EKG) yanınızda götürün.

# Ameliyat sırasında kanama ihtimalini azaltmak amacıyla, doktorunuz tarafından aksi tavsiye edilmedikçe kan sulandırıcı etkisi olan ilaçları 5 gün öncesinden kesin. Aksi belirtilmedikçe kalp, yüksek tansiyon, şeker hastalığı vb. ilaçlarınızı kullanmaya devam edin.

# Kalp kapaklarıyla ilgili ameliyat olacak bütün hastaların ve açık kalp ameliyatı olacak çocuk hastaların operasyon öncesinde enfeksiyon ihtimaline karşı diş muayenelerini yaptırmış olmaları istenir. Eğer muayenede çürük veya abseli diş tespit edilmiş ise antibiyotik tedavisi altında bu dişlerin çekilmesi gerekebilir.

# Ameliyat sırasında kullanmak amacı ile taze kan verebilecek kişilere ihtiyaç vardır. Bu sebeple kan grubunuzu öğrenerek aynı kan grubundan 5 kişiyi kan vericisi olarak belirleyin. Hastanede test edilerek kan vermesine engel durumu olmayan kişiler verici olarak kabul edilir.

# Çocuk hastaların en son yapılmış olan aşılarının üstünden en az 1 ay geçmiş olması gereklidir.

# Ameliyata girerken çocuklarda 6, erişkinlerde 8 saat açlık gerekeceği için, ameliyat öncesi gece 24.00'ten itibaren bir şey yiyip içmeyin.

# Ameliyat sonrası hastalar 24-36 saat yoğun bakımda kalır. Bu süre içinde ziyaretçi kabul edilmez.

# Hastaların ameliyat sonrası toplam yatış süreleri ortalama 4 - 6 gündür. Bu süre bazen hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olarak uzayabilir.

Operasyondan sonra beslenme

Ameliyattan sonraki günlerde iyileşmenizin hızlı olabilmesi için aşırı miktarda kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle bir ay süre ile hiçbir diyet yapmayınız. Az tuzlu olmak şartı ile ne istiyorsanız yiyiniz.

Ameliyat sonrası uzun dönemde, kan yağlarınızın düşük olması kesinlikle gereklidir. Bu ancak ömür boyu sağlıklı beslenme ile sağlanabilir. Bu nedenle kesinlikle hayvani yağlar (tereyağı, iç yağı) yağlı peynirden uzak durunuz.

Yemeklerde kesinlikle sıvı yağlar (ayçiçeği, mısır özü, soya yağı ve zeytin yağı) kullanınız. Kırmızı etten (özellikle kuzu eti) uzak durunuz. Bol balık, tavuk ve hindi eti yiyiniz. Yumurtanın beyazı yenebileceği gibi haftada 1-2 adet tam yumurta yiyebilirsiniz. Beslenmenin ana temelinin bol sebze ve meyve olması gereklidir. Bu tür beslenme ile kan yağlarınız düzene gireceği gibi, kilo sorununuza da bir çözüm getirecektir.

Serbest olan yiyecekler

# Tavuk: Haşlama veya ızgara (derisi yenmeyecek),

# Balık: Haşlama veya ızgara (çok yenecek),

# Sebze: Sıvı yağlarda pişmiş veya haşlanmış (çok yenecek)

# Meyve: Her çeşit meyve,

# Salata: Mayonez ve sos içerenler hariç

# Ekmek: Kepek, yulaf, çavdar ekmeği,

# Peynir: Taze çökelek peyniri

Ürik asidi yüksek olan hastalarda kuruyemiş ve baklagiller sınırlanmalıdır.

Diabetik hastaların, diabetik diyetlerine devam etmeleri gereklidir.

Az yenecekler

# Unlular: Ekmek, börek, pilav, makarna,

# Tatlılar: Sütlüler, bal, reçel,

# Beyaz peynir: Günde üç kibrit kutusu,

# Süt: Günde bir bardak (yağsız),

# Yoğurt: Günde 125 gr. (kaymağı yenmeyecek),

# Sığır, dana eti: Yağı alınmış olarak Dil peyniri

# Yumurta beyazı, haftada 1-2 tam yumurta

Kesinlikle yasak olanlar

# Sakatatlar: Dil, ciğer, beyin, dalak

# Yağlar: Tereyağı, kuyruk, iç yağı, margarin,

# Su ürünleri: Karides, midye, istakoz,

# Peynir: Kaşar peyniri (özellikle eski kaşar),

# Tatlılar: Dondurma

# Etler: Koyun ve kuzu eti, hamburger, sosis, pastırma, sucuk

Kalp ameliyatlarından sonra bunlar ortaya çıkabilir

# Depresyon

# Kaygı bozuklukları

# Mani

# Travma sonrası stres bozukluğu

# Nöropsikolojik bozukluklar

# Tedavide kullanılan ilaçların yan etkisi

SAKIN UNUTMAYIN!

SSK' lı iseniz sevk evrakını (Evrakta tam olması gerekenler: Sevk sayısı ve tarihinin olması, başhekimlik kaşesinin olması, hasta adı, sigortalının bağlı bulunduğu bölgenin ve yapılacak olan işlemin yazılmış olması.) Emekli sandığı mensubu iseniz, emekli karnenizi, özel sağlık sigortalı iseniz provizyonunuzu ameliyata gelirken getirmeniz gerekiyor.

Stent nedir?

Stent, kısaca tıkalı damarın açılması işlemidir. Yani diyelim ki yolda trafik var. Stentte biri gelip bütün arabaları, yani yolu açmış olur. Stent denilen şey aslında bir çeliktir. Tıkanıklık, damar balonla genişletilip, stent konularak açılır. İlaçlı stentte ise çeliğin üzerine bazı maddeler kaplanır. Bu maddeler damarda tıkanıklık şansını azaltır. Hatta, yüzde 5'e kadar düşürür. Konan 100 stentin 95'inde yeniden tıkanma olmuyor. Stentte genel anestezi verilmez. Hasta normal yatakta yatıp, sabah evine gider. İşine bir hafta içinde döner. By-pass ameliyatlarında çok daha fazla kan nakli gerekebilir. Stentler; kafes yapısında, küçük tüp şeklinde çeliklerdir. Ateroskleroz sonucu damarlarda gelişen darlıklar kan akımını engeller. Stentler bu darlıkların tedavisi için kullanılır.

Bunları biliyor musunuz?

# Dünyada 1960 yılında başlayan açık kalp ameliyatları Türkiye'de yaygın olarak Siyami Ersek tarafından 1963 yılında başlatıldı.

# Türkiye'de ilk kap nakli 1968 yılında Siyami Ersek tarafından yapıldı.

# Kalp cerrahisindeki geliştirilen yeni teknikler henüz klasik cerrahinin yerini alamadı.

# Bütün dünyada yapılan açık kalp ameliyatlarının yüzde 5-10'u ancak "minimal invaziv" ya da halk arasında pencere ameliyatları adı verilen teknikle yapılıyor.

# Kalp ameliyatlarında kadın hastalar açısından risk daha büyük. Kadınlarda kilo ve yüksek tansiyon sorunu daha çok görüldüğü için riskin arttığı belirtiliyor.

# ABD'de maliyeti 30 bin dolar olan kalp ameliyatları Türkiye'de 10 bin dolara yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious