Kalp hastaları derbiyi izlemesin

Kalp hastaları derbiyi izlemesin.13820
  • Giriş : 25.04.2008 / 20:59:00

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Cihangir Uyan, hafta sonu Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak maçın heyecanına kalp hastalarının dayanmasının zor olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalp-damar hastalarıyla, tansiyon hastalarının derbi maçını izlemeye gitmelerinin sağlıkları açısından son derece riskli olacağını belirten Prof.Dr. Uyan, "Derbi maçının heyecanı, nabız artışı ve tansiyonu arttırarak beyin kanaması, göğüs ağrısı ve kalp krizi geçirme riskinin ortaya çıkmasına neden olur.

Özellikle lig şampiyonunu büyük ölçüde belirleyecek derbi maçı, çok heyecanlandıklarında göğüs ağrısı olan kişiler tarafından izlenmemelidir" dedi.
Prof.Dr. Uyan kendilerini galibiyete ve şampiyonluğa şartlandıran fanatik taraftarların stadyumun sıkıntılı atmosferinden olumsuz yönde etkilenecekleri uyarısında bulunarak, şöyle konuştu:

"Stadyumdaki hengame tansiyon ve nabzı yükselterek sıkıntılara yol açar. Son derece önemli olan bu derbi maçı, kalp damar ve tansiyon problemi olan kişilerin yanı sıra sağlıklı kişilerin de kalplerinde ciddi sıkıntılara neden olur.

Kalp hastası olan, tansiyon problemi bulunan, kendilerine güvenemeyen kişilerin bu derbi maçına gitmemeleri gerekir. İlla gitmek isteyenler de, kalp ve tansiyon haplarını içip gitmelidirler."

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious