Kalp hastalarına bayram uyarısı

Kalp hastalarına bayram uyarısı.14060
  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Kalp hastaları ve yaşlılar dikkat. Önümüz Kurban Bayramı ve birbirinden cazip ikramlar mutlaka iştahınızı kabartacak. Bayrama bu haberi okuduktan sonra girmenizde yarar var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Kalp Damar Hastalıkları Önleme Projesi Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Görenek, kalp hastalarının yağ düşürücü gıdalara ve ilaçlara güvenip Kurban Bayramı'nda diyetlerini bozmamaları gerektiğini söyledi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi de olan Prof. Dr. Görenek, yaptığı açıklamada, kalp krizlerinin en önemli sebeplerinden birinin kan yağlarının yüksekliği olduğunu belirterek, özellikle "LDL" olarak bilinen kötü huylu kolesterolün yükselmesinde hastalarda kalp, damar rahatsızlıkları ve kalp krizlerinin daha sık yaşandığını bildirdi.

Kalp hastaları için sağlıklı beslenmenin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Görenek, şöyle konuştu: "Bu hastalar sıvıyağlarla hazırlanmış gıdaları tüketme alışkanlığı edinmeli ve kırmızı etten mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Çünkü, kırmızı etin kolesterol içeriği oldukça fazladır. Maalesef yıl içerisinde diyetine çok dikkat eden hastaların bile Kurban bayramlarında diyetlerine uymadıklarını, oldukça fazla miktarda kırmızı et tükettiklerini görmekteyiz. Sadece artan kırmızı et tüketimi değil, aynı zamanda tatlı ve şeker tüketimindeki artış da bu hastalarda ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır."

"DİYETİ BOZMANIN FATURASI AĞIR OLUR"

Prof. Dr. Görenek, hastalarda maalesef yanlış bir anlayışı sıklıkla tespit ettiklerini belirterek, "Kurban Bayramı'nda diyetlerini bozan hastalar son zamanlarda popüler hale gelen bazı gıda ürünlerini tüketerek kolesterollerini düşürebileceklerini düşünmektedirler. Hatta kullandıkları yağ düşürücü ilaçların sayısını artırarak bir yerine birkaç ilaç alan hastaların varlığına sıklıkla şahit olmaktayız" dedi.

Diyetini sıklıkla bozan, bol kırmızı et, karbonhidrat ve katı yağ tüketen bir hastada "kolesterolü düşürdüğü" öne sürülen ürünlerin, hatta ilaçların fayda sağlayacağını beklemenin bir yanılgı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Görenek, şunları kaydetti:

"Bu nedenle kalp hastalarının Kurban Bayramı'nda ve özel günlerde diyetlerini kesinlikle bozmamaları çok önemlidir. Eğer uzun çabalar sonrası düşürülen ve kontrol altına alınan kolesterol seviyesi yanlış beslenme sonrası yükselirse bunun faturası oldukça ağır olur ve bu hastalar kalp kriziyle karşı karşıya kalır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious