Kalp hastalarına beslenme uyarısı

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Damar sertliği, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde, vücuttaki yağ oranın yükselmesi beyin kanaması, kalp krizi gibi sonuçlara yol açabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Et yenildikten sonra kana geçtiğinde, yağ seviyesini yükseltiyor özellikle damarlarında daralma olan kişilerde bu durum daha da etkili oluyor. Fazla et tüketenlerin, bol sıvı ve C vitamini alması da son derece önemli.

SAĞLIKLI TÜKETMEK DE ÖNEMLİ
ETİN kaynatılması ise parazitlerin insana geçmesini büyük ölçüde önleyebilir. Uzmanlar sağlıklı et tüketimi ile ilgili şu uyarılarda bulunuyor;
* Etleri soğuk muhafazaya aldıktan sonra bir hafta içinde tüketin. Fazlasını, buzdolabında hijyenik ambalajlar içinde saklayın.
* Kavurma yapmak, etleri uzun süre saklamak için en iyi yöntemdir.
* Biftek, köfte gibi etleri dondurmadan önce her dilimin aralarına yağlı kağıt koyarsanız yapışmalarını önlersiniz.
* Etleri buzdolabında çözdürürken mutlaka büyük bir kabın içine koyun. Böylece çözülürken bıraktığı suların, başka yiyeceklerin üzerine damlamasını önlersiniz.

Yemek sonrası hemen meyve yemeyin
Uzmanlar, meyvenin ara öğünlerde ya da aç karna tüketilmesinin vücuda daha faydalı olduğunu belirtiliyor. Alışkanlık haline gelen yemekten hemen sonra meyve yemek ise yanlış. Meyvelerin çok büyük bir kısmı ince bağırsakta sindiriliyor. Meyve, yendikten birkaç dakika sonra ince bağırsaklara geçerek şekerini orada bırakıyor. Fakat mide doluysa meyveler bir süre midede kalıyor ve mayalanmaya başlayarak rahatsızlık veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious