Kalp hastalarına özel ayçiçek yağı

Kalp hastalarına özel ayçiçek yağı.17500
  • Giriş : 30.06.2009 / 12:35:00

Trakya Birlik, kalp hastalarının yemeklerinde kullanabilkecekleri ayçiçeği yağı üretimine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, ayçiçeği yağında devrim sayılacak bir çalışma başlattıklarını belirterek, ''Ortaklarımıza dünyanın gelişmiş ülkelerinde tercih edilen ve insan sağlığına en uygun yağ olarak nitelenen ''heig oleik'' cinsi ayçiçeği üretimi yaptırmaya başladık'' dedi.

Sezen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'de yüzde 100, Fransa'da yüzde 70 ve İspanya'da yüzde 30 oranında ayçiçeği üretiminde insan sağlığına en uygun yağ olarak belirlenen zeytin yağının kalitesine yakın değerlerde bulunan ''heig oleik'' cinsi ayçiçeği üretimi yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Bu nedenden dolayı tohum şirketi kurduk. Yurt dışından sağladığımız tohumları ortaklarımıza ektirdik. 2007-2008 döneminde 5 bin dönüm olan 'heig oleik' üretimin bu sezon 30 bin ton ürün elde edecek alana ulaştık. Zeytin yağı kalitesinde ayçiçeği yağına talep çok fazla. Özellikle fastfood'lardaki kızartmalarda normal yağlardan çok daha fazla sayıda aynı yağ kullanılabiliyor. Önümüzdeki yıllar bu yağın tanıtımını yapacağız. Doymuş yağ oranı çok fazla olan bu ayçiçeği yağı 3-5 yıl sonra bütün Türkiye'de üretilecektir. Diğer türlerin önüne geçecektir.''

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN; OLEİK ASİT

Sezen, Türkiye'de önümüzdeki yıllarda ekiminin artacağını belirttiği ''heig oleik'' cinsi ayçiçeğinde bulunan oleik asidin insan sağlığı için önemine de değinerek, şunları söyledi:

''Yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz bilgilere göre; Omega-9 grubu yağ asitlerinin öncüsü olan oleik asit, tekli doymamış yağ asidi ailesinden olup kalp sağlığı için en yararlı yağ asitlerindendir. Oleik asit, kalp hastalığı riskinin azaltılmasında, damar sertliği riskinin düşürülmesinde, yüksek kolesterolün kontrolünde ve kanserden korunmada en önemli yardımcı besin ögelerindendir.

Yüksek oleikli ayçiçeği yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazla. Yüksek oleikli ayçiçeği yağı, doğal bir kokuya sahiptir ve damakta hoş bir tat bırakır. Yüzde 10'dan daha düşük doymuş yağ oranı sayesinde oldukça sağlıklıdır.

Zeytin yağından bile daha fazla tekli doymuş yağ içeriğine sahip olan ve trans yağ asidi içermeyen yüksek oleikli ayçiçeği yağı, önemli kolesterol düşürücü etkisiyle sağlık otoriteleri tarafından diyetlerde tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp ve damar sağlığını koruması, kemik gelişimi, sinir sistemi ve prostat sağlığının korunmasına yardımcı olması gibi önemli işlevleri var.

Anne sütündeki yağların üçte birinden fazlasını sadece oleik asit oluşturmaktadır. Sütteki laktozla beraber oleik asit, yeni doğan için temel enerji kaynağı olarak kabul edilir. Yetişkin beslenmesinde de oleik asit, koroner kalp hastalıklarından korunmada önemli rol oynamaktadır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL'nin, kötü kolesterol olarak bilinen LDL'ye oranını artırıcı ve total kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

Optimal kızartma ve pişirme performansı göstermesi nedeniyle kızartma amaçlı kullanılan yüksek oleikli ayçiçeği yağının sürekli değiştirilmesine gerek yoktur. Yüksek stabile göstermesi sayesinde raf ömrü uzundur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*