Kalp hastalığı riskini azaltmak elinizde!

  • Giriş : 03.08.2007 / 17:19:00

Hergün 30 dakika tempolu yürüyüş yapmanın kalp hastalığına yakalanma riskini yüzde 18 azalttığını biliyor muydunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Kalp Birliği uzmanları, araştırmaların spor, sağlıklı beslenme ve sigarayı bırakmanın, kalp ve inme hastalıklarına yakalanma oranını yüzde 80 düşürdüğünü bildirdi. Spor yapmak, kalbin sağlığını korumak için son derece önemli. Araştırmalar, haftada bir saat ya da daha fazla koşmanın, kalp hastalığına yakalanma oranını yüzde 42, her gün 30 dakika hızlı yürüyüş yapmanın da kalp hastalığına yakalanma riskini yüzde 18, inme riskini ise yüzde 11 azalttığını gösteriyor.

YEMEKLERİNİZ ÇOK YAĞLI OLMASIN
Uzmanlar, düzenli yapılan sporun kalp ve beyin atardamarlarının daralmasının yavaşlatılmasına, vücuttaki fazla yağın yakılmasına, tansiyonun düşürülmesine, iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine, normal kan şekeri seviyesinin de korunmasına yardımcı olacağını belirtiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme de sağlıklı bir kalp için çok önemli. Dengeli beslenmek için çok çeşitli sebze, meyve, tahıl ürünleri, yağsız et, balık ve soya çeşitleri tüketilmesi gerekir. Ayrıca, yemeklerin az yağlı veya yağsız pişirilmesine de dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra sigara içmemek de kalbin genç kalmasına yardımcı oluyor. Araştırmalar, sigaranın insan ömrünü kısalttığını, sigara içmeyenlerin sigara içenlere göre ortalama 8 yıl daha fazla yaşadığını ve pasif sigara içmenin de kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini yüzde 25 artırdığını gösteriyor.

Kriz sabah yakalıyor
Tekrarlayan kalp krizlerinin önde gelen sebepleri arasında sigara, alkol, hareketsizlik ve kötü beslenme sayılıyor. Depresyon ve sosyal ilişki desteğinden yoksun olmak da ayrıca önemli rol oynuyor. Öte yandan Britanya Kalp Hastaları Birliği tarafından yapılan ayrı bir araştırma, kalp krizi ve felcin genellikle sabahları gerçekleştiğini ortaya koymuş. Ambulans verilerine bakılarak elde edilen sonuca göre en riskli zamanlar, sabah saat 08.00 ve 11.00 arası.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious