Kalp hastalıkları

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon koroner kalp hastası var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye’de gerçekleşen ölümlerin ilk sırasında kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirtti. Şişmanlık, yanlış beslenme, hareketsizlik, diyabet, yüksek tansiyon gibi risk faktörler kalp krizinin oluşumunda etkili. Araştırmalara göre her 3 kişiden birinin tansiyonu ve kolesterolü yüksek. Her 100 kişiden 7’si de diyabet yani şeker hastası.

Bel kalınlığı önemli

Bel çevresi kalınlığı da, kalp sağlığının en önemli göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye’deki tablo bu açıdan hiç de iç acıcı değil. Sağlıklı bir kadının bel ölçüsünün 88 santimetrenin altında olması gerekiyor. Oysa araştırmalara göre beş kadından üçünün bel çevresi riskli sınır olan 88 santimetrenin üstünde.

Erkeklerde ise riskli sınır 94 santimetre. Uzmanlara göre durum erkeklerde daha vahim görünüyor. Her iki erkekten de birinin bel çevresinin 94 santimetrenin üstünde olduğu belirtiliyor. Türkiye’yi de kapsayan Dünya Kalp Sağlığı Araştırması’na göre, hekimlerin yüzde 50’si, halkın da yüzde 70’i bel çevresi şişmanlığının kalp hastalığına dönüştüğünü bilmiyor. Dünya Kalp Sağlığı Araştırması, göbek çevresindeki kilo artışının çocuklar için de ciddi bir sorun olduğunu ortaya koyuyor.

Sigara, beslenme ve spor önemli

Uzmanlara göre kalp sağlığını korumak ve göbek çevresi inceltmek için spor salonlarına gitmeye gerek yok. Ölüm vakalarının özellikle 41-58 yaş grubunda görüldüğü kaydedilerek, bu hastalıklardan korunmak için sigara ve sigara dumanından uzak durulması, hayvansal gıdaları az tüketip sebze, meyve ve kuru baklagil tüketiminin artırılması, stresin azaltılması ve her gün en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapılması gerektiği vurgulandı.

Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önlemek için sıralanan diğer öneriler ise şöyle sıralandı:

• Beslenmede doymuş yağ oranı azaltılmalı.

• Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren yağların oranı artırılmalı.

• Besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edilmeli.

• Posa içeren yiyecekler ile meyve-sebze tüketimi artırılmalı, şeker ve tuz alt düzeyde tüketilmeli.

Koroner kalp ve damar hastalıklarının en önemli belirtilerinin göğüste sıkışma ve baskı, kola, boyuna veya çeneye doğru yayılan Ağrı olduğu vurgulanan açıklamada, nefes darlığı çeken, çabuk yorulan, soğuk terleme ve çarpıntı şikayetleri olanların derhal bir sağlık kuruluşuna başvurması uyarısında bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious