Kalp için en tehlikeli meslek itfaiyecilik

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

ABD'de yapılan bir araştırmada, kalp için en tehlikeli mesleğin itfaiyecilik olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmada, bu mesleğin mensuplarının sürekli risk altındaki görevleri sırasında meydana gelen ölümlerinin yüzde 45'inin bir kalp-damar rahatsızlığının sonucu olduğu belirlendi.

Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Bölümü'nden Profesörü Stefanos Kales tarafından yapılan araştırma, bir yangını söndürme, yangın alarmına yanıt verme ve fiziki antrenman faaliyetleri sırasında bir kalp-damar hastalığından ölme riskinin yüksek olduğunu açıkça gösteriyor.
New England Journal of Medicine dergisinin yarınki sayısında da yayınlanacak araştırmaya göre, bir kalp krizine bağlı olarak iş yeri veya ortamında ölüm oranı, polis memurlarında yüzde 22, tıbbi acil yardım personelinde yüzde 11 ve diğer tüm meslekler için yüzde 15 olarak belirlendi.
ABD'de 1994 ve 2004 arasında görevlerini icra ederken ölen itfaiyecilerin ulusal istatistiklerinin analiz edildiği araştırmada, 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında ölen itfaiye erleri göz önüne alınmadı.
Araştırmada, itfaiyecilerin yangın söndürme sırasında kalp krizinden ölüm oranı yüzde 31,1 çıktı. İtfaiye erlerinde bir binada yangına yanıt verme anında kalp krizinden ölüm oranı, yüzde 13,4 ila yüzde 17,4, bir fiziki eğitim sırasında kalpten ölüm oranı yüzde 12,5 ve acil duruma bağlı olmayan bir görev sırasında kalpten ölüm oranı da yüzde 15,4 olarak belirlendi.
Araştırmayı yapan bilim insanları, itfaiyecilerde kalpten ölümün yüksekliğini, yangın söndürme operasyonlarının yoğun çaba gerektirmesine ve erlerin fiziki yetersizliğine bağladılar. Bilimciler ayrıca, bazı itfaiye erlerinin öteden beri kalp-damar rahatsızlığı bulunduğunu ve bazılarının da aşırı kilolu olduğunu belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious