Kalp krizi riski en çok kadınlarda görülüyor

Kalp krizi riski en çok kadınlarda görülüyor.13856
  • Giriş : 29.03.2009 / 11:44:00

Hastalıklara karşı direnci ve ağrı eşiği erkeklere göre daha yüksek olan kadınların kalp rahatsızlıklarından ölüm oranının daha yüksek olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastalıklara karşı direnci ve Ağrı eşiği erkeklere göre daha yüksek olan kadınların kalp rahatsızlıklarından ölüm oranının daha yüksek olduğu belirlendi. Kadınların, kalp krizi belirtisi olan ağrıyı ciddiye almadıklarını belirten kardiyolog Prof. Dr. Svetla Torbova, erkeklerin ise hemen hastaneye başvurduğu için doktorlar tarafından dikkatle incelendiğini vurguladı.

Her yıl dünyada 8 milyon kadının kardiyovasküler (kalp ve damar sistemi) hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydeden Torbova, kadınlarda hastalığın teşhisinin daha zor olduğunu açıkladı.

Antalya'da düzenlenen 6'ncı Akdeniz Hipertansiyon Kongresi'ne katılan Bulgaristan Hipertansiyon Derneği Başkanı Kardiyolog Prof. Dr. Svetla Torbova, kadınların da tıpkı erkeklerde olduğu gibi hipertansiyon, kolesterol ve sigara içmeye bağlı kalp hastalıklarına yakalanma riski taşıdığını ifade etti. Risk faktörleri aynı olmasına rağmen kadınların östrojen hormonu tarafından korunduğunu anlatan Torbova, östrojen üretiminin durduğu menopoz döneminden sonra kadın ile erkek arasındaki riskin eşitlendiğini bildirdi. Antalya, aa

45 yaş sonrası dönemde

fiziksel aktiviteleri artırınDüzenli olarak doktora gidip kontrollerinizi yaptırın.

Menopoz döneminde tetkikleri sıklaştırın.

Sağlıklı beslenin.

Fiziksel aktiviteleri yüksek tutun.

Özellikle menopoz sonrası düzenli spor yapmaya özen gösterin.

Ailenizde kalp ve diyabet hastalığı, erken yaşta ölüm ve sigara içme alışkanlığı varsa belirtileri daha da ciddiye alın.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*