Kalp krizi riskinizi hesaplayın

Kalp krizi riskinizi hesaplayın .9779
  • Giriş : 18.10.2007 / 09:54:00

'Kalbinizi koruyun, içinde sevdikleriniz var' programı dahilinde tüm kalp ve damar hastalıkları için, bir risk cetveli hazırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Kardiyoloji Derneği, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Türk Nöroloji Derneği, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği ile Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin başlattığı "Kalbinizi koruyun, içinde sevdikleriniz var" eğitim programının tanıtımı yapıldı.

Program çerçevesinde "Joint British Societies" modelinin Türkiye için yeniden düzenlenmesiyle, inme ve geçici ataklar dahil tüm kalp ve damar hastalıkları risk olasılığının hesaplandığı bir risk cetveli hazırladı. Cetvel, Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle 25 bine yakın birinci basamak sağlık hizmeti veren doktora gönderilecek. Çalışmanın tanıtımı için The Marmara Oteli’nde düzenlenen toplantıda konuşan Türk Nöroloji Derneği’nden Doç. Dr. Göksel Bakaç, risk cetvelinde, sadece kalp krizi riskini değil, inme ve geçici iskemik atak riskini de göz önünde bulundurduklarını belirterek, inmenin de bir damar hastalığı olduğunu söyledi. Sağlık Ocakları’nda uygulanacak tansiyon ve kan testleri, kişinin on yıl içinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini ortaya çıkaracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious