Kalp krizine ne kadar yakınsın?

Kalp krizine ne kadar yakınsın?.13856
  • Giriş : 20.03.2009 / 10:16:00

Önümüzdeki yıllarda kriz geçirme olasılığınız nedir? İşte cevabı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalp hastalıkları açısından risk faktörleri nelerdir diye merak ediyorsanız Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Dr. Sinan Özbayrakçı, kalp krizi riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek için kısa bir test önerdi. Çözün, riskinizi öğrenin...

Sorun damarlarda

Kriz denilince kalbi besleyen damarların (koroner arterler) daralması, tıkanması sonucu kalp kasında o bölgede oluşan kalıcı veya geçici hasar akla gelir.

Riskin artabileceğini gösteren diğer bulgular nedir?

Kanda hs-CRP yüksekliği
Homosistein yüksekliği
Lp(a) yüksekliği
Genetik bozukluklar
Özellikle bel çevresinin arttığı şişmanlıklar
Hareketsiz yaşam tarzı
Aşırı stres

Nasıl önlenir?

Öncelikle nasıl bir yaşam istediğinize karar vermelisiniz.

Ya hep ya hiç kuralı gerekli olmayabilir.

Değiştirilebilir risk faktörlerini içtenlikle değerlendirip size en uygun olandan başlayabilirsiniz (Sigara, tansiyon, şeker, kolesterol, fazla kilo, hareketsizlik, yaşam şekli vs.)

Öncelikle içinde bulunduğunuz risk sınıfını bir kardiyoloji uzmanına başvurarak belirleyiniz.Bundan sonraki adımlar daha bilinçli olacak, belki de gereksiz kısıtlamalara gitmeyeceksiniz.

Her şey yoluna girmeye başladığında kendinize özgü bazı zararsız değişiklikler yapabilirsiniz.

Kalp krizi riskini ölçen yeni testte 'Türk' imzası

Türk araştırmacılar, kalp krizi riskini tayin eden ve dünya genelinde kullanılan klasik testleri büyük oranda ucuzlatacak, sonucu da hemen verecek yeni bir yöntem geliştirdi. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) araştırmacılarının katıldığı çalışmada, moleküler baskılama yöntemiyle ''miyoglobin proteini'' kandan başarıyla tayin edildi. Yeni nesil testlerin kalp krizini henüz başlangıç aşamasında mikro boyutlarda tayin edebilme hassasiyetlerinin, mevcutlara göre büyük üstünlüklerinin olduğu belirtiliyor.

Çalışma ürüne dönüştüğünde, dünya genelinde kullanılan ELIZA ve RIA gibi testlerin yerini Türk araştırmacılarının geliştirdiği yeni yöntem alacak. HÜ Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adil Denizli, hemen hemen bütün memeli canlılarda kas dokusunda bulunan miyoglobinin, kalp ve iskelet kasında oksijen taşınmasını sağladığını anlattı. Miyoglobinin kas hücrelerinin normal döngüsü içerisinde düzenli şekilde kan dolaşımında bulunduğunu ve idrarla birlikte atıldığını bildiren Denizli, kasta kalp krizi gibi sorun olduğunda, miyoglobinin kandaki miktarının hızla yükseldiğini kaydetti.

Tedavi edilmediğinde kalp kasının krizden etkilenen bölgesinin ölmeye başladığını, kalp kasının oksijensiz kaldığında vücutta ciddi sorunlar ortaya çıktığını hatta ölümle sonuçlandığını belirten Denizli, kalp krizinden ani ölümlerin genellikle düzensiz kalp atımı nedeniyle geliştiğini dile getirdi.

Önümüzdeki yıllarda kriz geçirme olasılığınız nedir? Aşağıdaki soruları yanıtlayın


1) Yaşınız 45 (erkek) veya 55 (kadın) üstünde mi?

2) Birinci dereceden akrabalarda kalp krizi var mı?

3) Sigara içiyor musunuz?

4) Şeker hastalığınız var mı?

5) Kolesterol düzeyleriniz (total kolesterol 200mg/dl, LDL 130mg/dl) yüksek mi?

6) İyi kolesterol (HDL) düzeyiniz 40mg/dl'nin altında mı?

7) Yüksek tansiyonunuz (140/90mm/hg ve üzerinde) var mı?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*