Kalp krizleri tatillerde artıyor

Kalp krizleri tatillerde artıyor.10225
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Tatillerde artan kalp krizi riskinin en önemli nedeni, bu sürelerde sigara, içki, aşırı yeme ve tembellik gibi sağlıksız davranışların daha fazla olması...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Ata, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Bülent Görenek, Prof. Dr. Ahmet Ünalır ve Yrd. Doç. Dr. Alparslan Birdane ile düzenlediği basın toplantısında, genel olarak tatil mevsiminde kalp krizi artışının çok belirgin olduğunu söyledi.

Türkiye’nin kırsal kesiminde yaz aylarında kalp krizleri artmasa da tarımsal kesimdeki iş yoğunluğu nedeniyle kalp krizinin bazı haberci belirtilerine önem verilmediğini ifade eden Ata, zaman darlığından da doktora başvurulmadığı için ölüm oranlarının arttığını belirtti.

Birçok bilimsel çalışmanın, tatillerde, yılın diğer zamanlarına göre kalp ile ilgili ölümlerin daha fazla olduğunu gösterdiğini bildiren Ata, şöyle konuştu:
“Muhtemelen bunun en önemli nedeni, bu sürelerde sigara, içki, aşırı yeme ve tembellik gibi sağlıksız davranışların daha fazla olmasıdır. Tatille ilgili diğer bir kalp ölüm nedeni, tatildeki yoğun eğlence planlaması, kalp krizi belirtilerinin ihmal edilerek doktora başvurmakta gecikmedir. Bu arada, tatil yaşamında bazı kişilerde oluşan aşırı heyecan, diyet alışkanlıklarının terk edilmesi, aşırı alkol alımı, düzenli egzersizin, hatta kalp ilaçlarının bırakılması en önde gelen kalp ölüm nedenlerindendir.”

BAYRAMLARIN KIŞ AYLARINA RASTLAMASI

Tatilde daha fazla ve sık yemek yenildiğini, yüksek kalorili beslenildiğini belirten Ata, “Kalabalık, trafik ve saygısızlıklar gibi değişik nedenlerle insanlar tatilde daha fazla strese girebilir. Fazla yemek tüketimi ve tembellik ile fazla sigara tüketimi daha çok tatillerde yapılmaktadır” dedi.

Türkiye’de Ramazan ve Kurban bayramlarının kış aylarına rastlamasının, soğuğun yarattığı kalp krizi riskini neredeyse ikiye katladığına işaret eden Prof. Dr. Ata, şunları kaydetti:
“Doğal olarak kışın kalp krizleri artmaktadır. Kırsal kesimde ise kış aylarında iş yoğunluğunun neredeyse sıfıra inmesi, çiftçi nüfusunun bu soğuk aylarda yeme dışında başka bir işi hemen hemen hiç yoktur. Bu da kilo artmasına neden olur. Kış aylarında hareketsiz yaşam tarzı olanların kan kolesterolünün, yazlıkçılardaki sağlıksız beslenmede olduğu gibi arttığı tespit edilmiştir.”

2 İLE 2. 5 LİTRE SU İÇİN

Sıcaklarda özellikle koroner kalp hastaları, kapak hastaları ve kalp yetmezliği olan hastaların önemli risk altında olduğunu belirten Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bu hastaların olumsuz bir şeyle karşılaşmamak için mutlaka günde 2 ile 2. 5 litre su içmeleri gerektiğini, eğer yeterince su içmezlerse kanlarının koyulaşacağını ve enfarktüs riskinin artacağını vurguladı.

“Kalp kapağı hastaları ile kalp yetmezliği olanlar idrar söktürücü ilaçlar kullanırlar, özellikle sıcak yaz günlerinde fazla su kaybederler, bu durum da zaman zaman tehlikeli olabilir. Bu gruptaki hastaların yaz aylarında kardiyologlarıyla görüşüp ilaçlarını yaza ayarlamaları gerekir” uyarısında bulunan Prof. Dr. Bingür Sönmez, yaz aylarında kalp krizinden korunmak için alınacak tedbirleri söyle sıraladı:

Sıcakta fazla kalmayın
Yemekleri az az ve sık sık yiyin,
Ağır yemeklerden kaçının,
Denize ya da havuza girerken sabah veya ikindi güneşini kullanın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious