Kalp umudu masada kaldı

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

17 yaşındaki Hale’nin bir yıldan bu yana beklediği kalp sonunda bulundu. Operasyon için göğsü açıldı ama bulunan kalp uygun olmadığı için nakil ameliyatı gerçekleşmedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birbuçuk yıl önce henüz 19 yaşında olan ağabeyi Namık’i kalp yetmezliğinden, nakil için organ bağışı beklerken kaybeden ve bu yüzden umutları gel-gite dönüşen Hale Erdem’in nakil sevinci yarıda kaldı. 8 Ocak’tan bu yana tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 10 gün önce gelen organ bağışı müjdesiyle ameliyata alınan genç kız, bağışlanan kalbin nakile uygun olmaması yüzünden uyutulduğu gibi uyandırıldı. Yoğun bakımda nakil olmadığını öğrendiğinde çok üzüldüğünü belirten Hale, şöyle konuştu:

3 ay sonra problem çıkabilirdi

“Teşhis koyulduktan sonra öleceğim diye çok korkuyordum. İzmir’e gelince rahatladım. Hele organ çıkınca çok sevindim. Ameliyata girdim, çıktım. 45 dakikalık sürmüş. ’Olmadı’ dediler. Kalpte damar sertliği varmış, ’Üç ay sonra problem çıkabilirdi’ dedi doktorlarım. Hayallerim yıkıldı. Umutsuzum çünkü kalp bağışı çok az yapılıyor.

Yeni bir kalp bekliyorum

Ben yeni bir kalp bekliyorum. Benim gibi sadece kalp değil, karaciğer, böbrek bekleyen hastalar var. Onlar için de çok üzülüyorum. Ölünce Allah’ın yanına organlarımız değil ruhumuz gidiyor. Üzerimi bile değiştiremeyecek kadar yorgunum, yoruluyorum. Nişanlıyım, bana ailemle birlikte en büyük desteği veriyor. Evlenip mutlu bir yuva kurmak istiyorum.”

UMUDUMUZU YİTİRMEDİK

Babası Ramazan Erdem ve nişanlısı Sabri Başer, Hale’ye umudunu yitirmemesini söyleyip moral veriyor. En büyük çocuğunu 1.5 yıl önce aynı hastalıktan organ beklerken kaybeden gözüyaşlı baba “Bir evladımı daha kaybetmek istemiyorum. Umutla kızıma organ çıkmasını bekliyorum” diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious