Kalpazanlar sahte 100'lükleri 6 şehirde piyasaya sürmüş

Kalpazanlar sahte 100'lükleri 6 şehirde piyasaya sürmüş.10935
  • Giriş : 20.01.2008 / 10:36:00

Düzenlenen operasyonda, sahte para bastıkları iddiasıyla biri kadın 12 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zanlılardan 11'i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken B.T. adlı kadın serbest bırakıldı. Yakalanan zanlıların 100 YTL'lik banknotları bilgisayarla kopyalayıp yüksek kaliteli kağıda bastıkları tespit edildi. Zanlıların sahte 100 YTL'leri İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Adana ve Mardin'de piyasaya sürdüğü tespit edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, 'sahte para basmak ve piyasaya sürmek' suçundan cezaevine giren M.Ö. ile B.U.'nun, tahliye olmalarının ardından tekrar aynı suçları işledikleri bilgisine ulaştı. Suç delillerini toplamak ve oluşturulan organizasyonun işleyişini ortaya çıkarmak amacıyla zanlıları 4 ay takip eden polis, perşembe günü operasyon başlattı. İzmir'in Buca, Konak, Aliağa semtleriyle, Manisa'nın merkez ve Turgutlu ilçelerinde belirlenen adreslere düzenlenen eşzamanlı operasyonda, biri kadın, 12 kişi gözaltına alındı. Operasyonda, sahte para basımında kullanılan 5 bilgisayar, 3 yazıcı, 153 adet sahte 100 YTL'lik banknot, 1 polis telsizi, sahte silah ruhsatı, TC Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ait orijinalinden çoğaltılmış 80 hologram, Emniyet Genel Müdürlüğü hologramları, Emniyet Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait 8 mühür, sahte nüfus cüzdanı ve ehliyetler, 3 sahte çek, 1 cilt fatura ve kaşe, 1 av tüfeği ve fişekleri ele geçirildi.

Yüksek kaliteli kâğıda basmışlar

Zanlıların, tarayarak bilgisayara görüntülerini yükledikleri 100 YTL'lik banknotları, yüksek kalitede basım yapma özelliğine sahip yazıcılarla çoğalttıkları, bunun yanı sıra sahte çek, kimlik, ehliyet, otomobil ve silah ruhsatı, araç vizeleri, plakaları, sigorta poliçeleri hazırlayarak, İzmir'in yanı sıra Balıkesir, Manisa, Muğla, Adana ve Mardin'de piyasaya sürdükleri iddia edildi. Şebeke üyelerinin son olarak 50 bin YTL tutarında sahte 100 YTL'lik banknot bastıkları ve bir bölümünü piyasaya dağıttıkları ileri sürüldü.

Zanlılardan, M.Ö. ve B.U.'nun şebekenin elebaşısı olduğu, E.K. ve K.T.'nin sahte belgeleri hazırladıkları, kadının diğer şebeke üyeleriyle birlikte hareket ederek kendilerine 'aile görünümü' vermeye çalıştığı, sahte belgeleri piyasaya sürmek için aracılık yaptıkları iddia edildi. Zanlılar 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve üye olmak, sahte para basarak piyasaya sürmek, sahte çek, kimlik, ehliyet, araç ruhsatı gibi belgeler hazırlayarak piyasaya sürmek, sahte ve çalıntı çekleri piyasaya sürmek' suçlarından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Örgüt üyelerinden bazılarının, İzmir, Manisa ve Muğla'da karıştıkları sahtecilik olaylarında 'suçüstü' yakalandıkları öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious