Kamboçya'dan Tayland'a ültimatom

Kamboçya'dan Tayland'a ültimatom.9607
  • Giriş : 14.10.2008 / 08:13:00

Tayland'a ültimatom veren Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Tayland askerlerinin iki ülke arasındaki ihtilaflı bölgeden çekilmemesi durumunda savaş ilan edeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taylandlı askerlerin Preah Vihear tapınağının yakınındaki ihtilaflı bölgede, bölgeyi işgal etmek amacıyla ilerlemeye devem ettiklerini ileri süren Hun Sen, yerel saatle 12.00'ye (TSİ 08.00) kadar bölgeden çekilmelerini istedi. Hun Sen, Kamboçya ordusu komutanlarına ''bölge üzerinde tüm sorumluluğu üstlenin. Bu bir ölüm kalım savaşıdır'' emrini verdiğini belirtti.

Kamboçya Başbakanının verdiği ültimatomun ardından konuya ilişkin açıklamada bulunan Tayland Dışişleri Bakanı Sompong Amornvivat, ültimatomu reddederek Tayland askerlerinin ihtilaflı bölgeden çekilmeyeceğini duyurdu. Sompong basına yaptığı açıklamada, ''Biz kendi yurdumuzdayız. Bizden yurdumuzu terk etmemizi nasıl beklerler?'' diye konuştu.

"TAYLAND BİRLİKLERİ GERİ ÇEKİLDİ"

Kamboçya Ordu komutanı Tuğgeneral Yim Pin, Tayland birliklerinin sınırdaki tartışmalı bölgeden çekildiğini söyledi.

Yim Pin, Tayland askerlerinin bölgenin yaklaşık bir kilometre uzağına çekildiğini belirterek, "gergin durumun düzeldiğini" kaydetti.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Tayland'a, askerlerini öğle saatine kadar çekmesi, aksi taktirde sonuçlarına katlanacakları yolunda ültimatom vermişti.

Hun Sen, askerlerin çekilmemesi halinde "silahlı çatışmalar çıkacağı" uyarısında bulunmuştu.

Sınırdaki 11. yüzyıldan kalma Preah Vihear tapınağının çevresindeki topraklar yüzünden iki ülke arasında çok uzun zamandan beri mevcut olan sorun, yaz aylarında Kamboçya'nın tapınağın UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmesi için başvurmasıyla yeniden canlanmıştı.

Her iki ülke de tapınak etrafındaki topraklardan 4,6 kilometrekare istiyor. Ancak antik tapınak civarındaki hudut şimdiye kadar kesin olarak çizilmedi. Uluslararası Adalet Divanı, 1962'de Preah Vihear ve etrafındaki toprağın Kamboçya'ya ait olduğuna karar vermişti.

Tayland, tapınak civarındaki bölgeye temmuz ortasında asker sokunca ortam iyice gerilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*