Kamer Genç, Meclis'te gerginliğe neden oldu

Kamer Genç, Meclis'te gerginliğe neden oldu.8729
  • Giriş : 06.03.2008 / 21:01:00

Sık sık kürsüye gelerek itirazlarda bulunan Kamer Genç, Meclis Genel Kurulu'nu gerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, TBMM Genel Kurulu'nda sık sık kürsüye gelerek itirazlarda bulunan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'i, "Meclis'i tek başınıza teslim almanıza izin verilmeyecektir" sözleriyle uyardı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, Genç'in sözlerine, "Kınıyorum, ayıplıyorum, telin ediyorum" karşılığını verdi.

TBMM Genel Kurulu, nüfusu 2 binin altına düşen belde belediyelerinin kapatılması, ilk kademe belediyelerinin bir kısmının mahalleye dönüştürülmesi ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediyor. Tasarının görüşmelerinin üçüncü gününe de tartışmalar damga vuruyor. Görüşmeler sırasında sık sık kürsünün önüne gelerek itirazlarda bulunan Tunceli Bağımsız Milletvekili
Genç, oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Pakdil tarafından uyarıldı.

Pakdil, "Bu Meclis, bir kişinin yüzünden çalışmasına halel getiremez. Yerinize oturunuz. Sizin tek başınıza Meclis'i teslim almaya niyetiniz varsa, buna kesinlikle müsaade edilmeyecektir" dedi.

Tasarıya geçici bir madde eklenmesi için önerge veren Genç, önerge lehine konuşma yapmak için kürsüye geldiğinde kullandığı ifadelerle de gerginliğe neden oldu. Türkiye'yi yönetenlerin birşeyler elde etmek için Amerikaya'ya yalvardığını iddia eden Genç, sağlıklı bir yönetim için birilerinin önce kendi milletine güvenmesi gerektiğini ifade etti.

Önergenin oylanmasından sonra söz alan İçişleri Bakanı Atalay, Genç'in sözlerini kınadığını ifade etti. Atalay, "Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı olarak bir başka ülkeye yalvarma gibi bir kelimeyi kullandığı için kınıyorum, ayıplıyorum, telin ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir hükümeti bir başka devlete yalvarmaz. Tıynetinde böyle şeyler olanlar ancak bunu ifade eder" diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Pakdil ise, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı ile ilgili bu tip ifadelerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendisini rencide ettiğini, tüm insanları da rencide ettiğine inandığını söyledi. Pakdil, "Meclis kürsüsünden Başbakan'la ilgili böyle bir ifadeyi söyleyek uygun değil. Lütfen bu hususu tekerrür ettirmeyin" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious