Kamer Genç : "Meclis'e silahla gelebilirim..."

  • Giriş : 18.04.2008 / 21:04:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 21:05:08

Genç'in Gül ve Erdoğan ile ilgili sözleri önceki gün Meclis'te arbedeye yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli Bağımsız milletvekili Kamer Genç'in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'la ilgili sözleri önceki gün Meclis'te arbedeye yol açtı. AK Parti milletvekillerinin "provokatörlük yapma" diyerek üzerine yürüdüğü ve kuliste birkaç milletvekili tarafından tartakladığı öne sürülen Genç, can güvenliğinin olmadığını söylerken tuhaf konuştu:"Beni öldürecekler diye korktum.Ya can güvenliğim sağlansın ya da Meclis'e silahla gireceğim. Ben bu işi sokağa dökmek istemiyorum. Benim de arkamda güç var."

Meclis Genel Kurulu'nun Perşembe akşamı Katar'la yapılan uluslar arası anlaşma maddesi üzerine söz alan Kamer Genç, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a sataştı. Gül için, "Çankaya'ya çıkardığınız kişi" diyen Genç'in "Tayip nerede? Ben Tayyip'i istiyorum. Ben ona dersini veririm" sözleri kavganın fitilini ateşledi. AK Parti milletvekilleri Genç'in üzerine yürüdü. Genç'in kulise çıkmasından sonra da itiş-kakışın devam ettiği, CHP milletvekillerince korumaya alınan Kamer Genç'le AK Partililer arasında kavga devam etti.

Kamer Genç, dün bir basın toplantısı düzenleyerek kendisini savundu. Can güvenliğinin olmadığını ve Meclis'e silahla gelebileceğini söyleyen Genç, Meclis Başkanlığına ve Cumhuriyet Savcılığı'na müracaat ederek koruma isteyeceğini açıkladı. Meclis'teki kavgayı anlatan Genç, "Çevremde o kadar insan belirince beni öldürecekler diye bir şüpheye de kapıldım. Tayyip Erdoğan da cebinde bıçak taşıyor. Bunların da cebinde olduğu kesin. Böyle arbedelerde de birisi bıçak saplar, kimin sapladığı belli olmaz.Ben ejderha değilim, 20 kişi saldırdı. Dağ başında ayıları taklit etseydim dağlara giderdik, ayılar gibi dövüşürdük.Bugün yaşıyorsam MHP'li ve CHP'li dostlarım sayesindedir" diye konuştu. Kamer Genç'in toplantıya 1 yıl önce kendisine tahsis edilen korumayla gelmesi dikkat çekti.

Kamer Genç, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan hakkında konuşurken "Sayın" ifadesini kullanmıyor bazen ilk isimleriyle hitap ediyor. Bu hitap tarzına AK Parti tepki gösteriyor. TBMM eski Başkanı Bülent Arınç'da iki kez kürsüye çıkarak "Sayın" demeyen Genç'i eleştirmişti. Kamer Genç, dünkü basın toplantısında kendisini savunurken, "Sayın" sözcüğünü kullanmaya mecbur olmadığını vurguladı.

Meclis'teki olaylı oturumda Kamer Genç'e oturduğu yerden laf atan AK Parti Afyonkarahisar milletvekili Halil Aydoğdu'nun "Halikarnas'ta ne oldu?" sözleri dikkat çekiyor. Aydoğdu, tam 16 kez yönelttiği soruya Genç, basın toplantısında cevap verdi: "Yaz günü dışarıda oturduk, içki içtik. Oraya herkes gidiyor". Kamer Genç'in geçtiğimiz Bayram'da Bodrum'da ünlü bir diskoya gidişi medyada yer almıştı.

Kavga Tutanaklara Böyle Yansıdı:

Kamer Genç'in sözlerine en büyük tepki AK Parti'nin genç milletvekilleri Mustafa Cumur, Zeyit Aslan ve Enver Yılmaz'dan geldi. Genç'in üzerine yürüyen Cumur, aynı zamanda AK Parti'nin Tunceli koordinatörü. Meclis'te Katar'la yapılan uluslar arası anlaşma üzerine söz alan Kamer Genç'in konuşması ve sonrasında yaşanan tartışmalar tutanaklara şu şekilde yansıdı:

Kamer Genç - Şimdi, bakın, şu Meclis Başkanlık Divanı maalesef bizim burada konuşma hakkımızı elimizden almak için her türlü tertibin içinde.

Faruk Koca(Ankara) - Senden çok konuşan var mı?

Mehmet Nil Hıdır (Muğla): - Millet sana geveze diyor, geveze!

Kamer Genç - Çünkü siz bu memleketi en büyük hile, en büyük gayrimeşru yollarla idare ediyorsunuz. Burada kendi Grup Başkan Vekiliniz diyor ki, "Yahu, bildiğiniz suistimalleri söyleyin." E, ben bin tane, yüz tane suistimal söyledim.

Lütfi Çırakoğlu(Rize) : - Yalan söyleme, yalan söyleme!

Kamer Genç (Devamla) - Yani, şimdi, siz? Bu suistimaller nasıl ortaya çıkarılacak? Ben size diyorum ki, şu olayda suistimal var. Sizin Maliye Bakanının oğlunun çalıştığı firmaya?

Mehmet Nil Hıdır - At, at, daha at!

Mustafa Cumur(Trabzon) - Katar'a gel, Katar'a.

Kamer Genç: Daha geleceğim, daha gıcık alacaksınız, siz onu? Durun.

Mustafa Cumhur - Sayın Başkan, bu gıcıklık yapmak için mi buraya geliyor?

Kamer Genç - Yine, şimdi sizin Başkanınız olan Tayyip Erdoğan bu memlekette Başbakan olmadan önce, siyasete atılmadan önce İstanbul'da bir gecekonduda oturuyor muydu? Bugün dünyanın sayılı zenginleri arasında mıdır değil midir? Bu kaynaklar nereden geldi size? (AK Parti sıralarından "Yalan" sesleri, gürültüler)

AKP'li Mehmet Nil Hıdır- Nereden?

Kamer Genç - Bu kaynakları şey ediyorum.

Faruk Koca - Yalan, yalan! Yalan!

Kamer Genç - Şimdi, Katar'la ilgili anlaşmayı imzalıyoruz. Ya, bu Katar niye sizin bu kadar sevgiliniz oldu, ben anlamıyorum.

Halil Aydoğan - Sayın Başkan, konuyla ilgili konuşsun.

Kamer Genç - Şimdi, bugünkü gazetelerde yazılıyor, 11 tane Türkiye Cumhuriyeti bakanı Katar'a gitmiş.

Halil Aydoğan - Sayın Başkan, konuyla ilgili konuşsun.

Kamer Genç - Allah Allah, bu Katar'da ne var yahu!

Mehmet Nil Hıdır - Para var, para?

Kamer Genç (Devamla) - Katar'da ne madenler var? Bu madenleri mi ihraç edeceğiz? (AK Parti sıralarından sıra kapaklarına vurmalar, gürültüler)

Halil Aydoğan - Sayın Başkan, müdahale etsenize!

Kamer Genç (Devamla) - Neye müdahale edecek efendim? Burada kendi fikirlerimizi söylüyoruz. Bu Katar'da ne var arkadaşlar? Bu Katar'a giden kişiler, bakanlar, başbakanlar ne hediyeler aldılar?

Mehmet Nil Hıdır - Hangi hediyeyi almışlar Katar'dan bakalım?

Lütfi Çırakoğlu - Bir defa da doğruyu konuş!

Kamer Genç - Şimdi, Başkanınız Tayyip Erdoğan çıktı gitti Katar'a, geldi şimdi ortada yok. Nerede ya, dünden beri yok.

Mehmet Nil Hıdır - Çok mu lazım nerede olduğu?

Kamer Genç - Bugün bir yerde çıkmış mı çıkmamış mı ben şey etmiyorum. (?) Bu Türkiye sizin yöneteceğiniz bir devlet değil çünkü siz tarafsız bir yönetim göstermiyorsunuz.

Halil Aydoğan- Halikarnas'ta ne oldu?

"Tayip Gelsin Tayip" sözleri kavga fitilini ateşledi

Kamer Genç - Bu, sevgili milletvekilleri, Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışmayan bir davranış biçimidir. (?) Eğer siz Türk halkından menfaat bekleyeceğinize, Türk halkının merhametine ve şefkatine sığınacağınıza gidip de Avrupa'nın, Amerika'nın merhamet ve şefkatine sığınmayın. Çünkü Avrupa ve Amerika'nın şefkati size yarar getirmez, size felaket getirir.

Başkan- Lütfen sözlerinizi tamamlayınız.

Halil Aydoğan - Halikarnas'ta ne oldu?

Kamer Genç - Halikarnas'a geliyorsan, sen gelip? (AK Parti sıralarından gürültüler)

Kamer Genç - Sayın Başkan, şimdi bakın, o kadar zavallıca bana laflar atıyorlar ki?

Şimdi, bu kişiye bir görev vermişler, demişler ki: "Kamer Genç kürsüye çıkınca sen git ona laf at." Yahu, senin gibi kaç kişiyi Kamer Genç burada silmiş! Sen benim muhatabım olmayacaksın, Tayyip gelsin, benim karşımda konuşsun. (AK Parti sıralarından gürültüler) Tamam mı, benim muhatabım Tayyip, ben Tayyip'i istiyorum, Tayyip'i! Tayyip gelsin, benim karşımda? Ben Tayyip'le televizyonlara çıkayım, ben ona gerekli dersi her yerde veririm. (AK Parti sıralarından gürültüler) (?) Şimdi, kaç gündür niye ortada yoktur? Her gün uçaklara biniyor, dünyayı geziyor. (?) Türkiye Cumhuriyeti Devleti böyle mi idare edilir? Gelsin şu Meclise, bizim düşüncelerimizi anlasın. (AK Parti sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın Genç, lütfen sözlerinizi bitiriniz.

Murat Yıldırım(Çorum) - Hâlâ konuşuyor. Haddini bil!

Kamer Genç - Bakın, bu kadar sinirlenmenize gerek yok. (?) Ben burada size nasihat ediyorum, size bir büyüğün vermesi gereken bilgileri veriyorum ama siz bunları anlamayacak? (AK Parti sıralarından sıra kapaklarına vurmalar)

Mehmet Emin Tutan (Bursa) - Yazık sana yazık! Senin işin gücün provokatörlük...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious