Kamer Genç 'mecliste kovuldu' haberlerine sert çıktı

Kamer Genç 'mecliste kovuldu' haberlerine sert çıktı.11010
  • Giriş : 08.11.2007 / 15:36:00
  • Güncelleme : 08.11.2007 / 15:40:45

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, meclisten kovulduğuna dair çıkan haberlere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Genç, dün TBMM Genel Kurulunda, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmesi için geri gönderdiği Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanunun görüşmeleri sırasında, Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar ile aralarında geçen tartışmayı tutanaklardan okudu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in, “Sen İçtüzüğü bilmiyorsun” diyerek sataşması üzerine Başkanvekili Gülpınar'dan söz istediğini ifade eden Genç, Gülpınar'ın kendisine söz vermediği gibi hoş olmayan bir davranışta bulunduğunu savundu.

Kamer Genç, Meclisi yöneten bir başkanvekilinin, “Buyurun dışarıda konuşuruz” demesinin meydan okuma anlamına geldiğini ileri sürerek, “Bunu, arkadaşımızın deneyimsizliğine verdim. Meclisi yöneten bir arkadaşın, Genel Kurulu tatil edip de 'Dışarıya gidelim' demesi, hoş olmayan bir davranıştır. Arkadaş İçtüzüğü de bilmiyor. Sanki bizi polis çağırıp oradan atacak” diye konuştu.

“Maruz kaldığı çirkin davranışı yadırgadığını, muhalefet partilerinin tutumunun da kendisini hayrete düşürdüğünü” belirten Genç, İçtüzüğe göre, bir milletvekilinin dışarıya çıkartılması için Genel Kurul kararına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Meclis Genel Kurulunda böyle bir karar almadan başkanvekilinin bir milletvekilini dışarı çıkarması mümkün değil” diyen Bağımsız Tunceli Milletvekili Genç, şöyle devam etti:

“Meclis Başkanımız ne işlerle uğraşıyor? Kendi başkanvekillerinin bu keyfi yönetimine 'Dur' diyecek mi? Meclis Başkanını göreve davet ediyorum. Başkanvekilleri Meclisi keyfi yönetmesinler. Yönetirlerse ne olur? Ben tek kişiyim, güç kullanmak suretiyle beni susturmaya çalışacaklar. Ben de gücüm yettiğince mücadeleye devam edeceğim. Bunun arkasından daha büyük olaylar olabilir. Meclis bu kadar pespaye yönetilmez ki...”

“BURADA MİLLET DÜDÜK ÇALAR...”

Kamer Genç, tartışmalar sırasında çok sabırlı davrandığını, birleşime ara verildikten sonra Meclis İdare Amiri Hüsrev Kutlu'nun yanına gelerek, “Hakem düdük çaldı” dediğini ifade ederek, “Ben de 'Burada milletin düdüğü söz konusu. Millet düdük çalar, yoksa ihtilal mi yaptınız?' dedim. Böyle bir şey olur mu?” dedi.

Gazetelerde, “Meclis Başkanvekili, Kamer Genç'i kovdu” yönündeki haberlere tepki gösteren Genç, “Böyle bir şey yok. Kimse de beni kovmadı. Başkanvekili 'Çık dışarı diyebilir', ama beni kovma hakkını vermez ona. Ben de zaten salondan çıkmadım” diye konuştu.

Muhalefet partilerinin kendisine destek olmadığını da kaydeden Genç, bugün kendisine yapılanların yarın onların başına gelebileceğini söyledi.
“Tatlı su muhalefeti olmaz. Anayasa, İçtüzük açıkca ihlal ediliyor, ama buna itiraz etmiyorlar. Bunları zevkle seyrediyorlar, bu zevkin onlara hayır getireceğini zannetmiyorum” diyen Genç, muhalefetin dayanışma içinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious