Kamer genç 'seçim' için YSK'ya başvurdu

Kamer genç 'seçim' için YSK'ya başvurdu.11010
  • Giriş : 06.11.2007 / 16:27:00

Cumhurbaşkanı seçim sürecinin başlamasını isteyen Kamer Genç, YSK'ya başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

21 Ekim’de yapılan referandumla cumhurbaşkanlarının halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa değişikliğinin kabul edilmesinden sonra, Cumhurbaşkanı seçim sürecinin başlamasını isteyen bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TBMM Başkanlığı’na yaptığı başvurudan sonuç alamaması üzerine son olarak Yüksek seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

Genç, YSK Başkanlığına verdiği dilekçede, “Anayasaya göre boşalmış olan cumhurbaşkanının yerine, 60 gün içinde halk oylaması yoluyla Cumhurbaşkanı seçilmesi zorunlu bulunduğundan yüksek kurulunuzun cumhurbaşkanlığı seçimi sürecini başlatması ve seçim takvimini ilan etmesi gerekmektedir" dedi.

Genç, 21 Ekim’de yapılan referandumla, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin kurala bağlandığını, ancak bugün Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’ün Meclis tarafından seçildiğini bildirdi.

Genç, referandumla yapılan anayasa değişikliğinde, mevcut Cumhurbaşkanı’nın görevinin devam edeceğine ilişkin herhangi bir geçici maddenin bulunmadığına dikkat çekti.

Genç, “Artık TBMM’nin seçtiği Cumhurbaşkanı’nın, referandum sonucunun ilan edilmesinden hemen sonra yerini halkın seçeceği cumhurbaşkanına bırakması gerekir. Ayrıca böyle bir davranışta bulunması da anayasaya göre yaptığı yeminin de gereğidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious