Kamer Genç yine ortalığı karıştırdı

Kamer Genç yine ortalığı karıştırdı.8729
  • Giriş : 04.12.2008 / 08:22:00
  • Güncelleme : 04.12.2008 / 08:22:32

Kamer Genç'in sözleri Meclis'i karıştırdı: Gelin Kızılay'da yürüyelim kimin yüzüne yağmur taneleri geliyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulunda, Suudi Arabistan ile ilgili uluslararası anlaşmaların uygun bulunduğuna dair kanun tasarılarının görüşülmesi sırasında, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ile AK Parti'li milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

Türkiye ile Suudi Arabistan Krallığı Hükümeti Arasında Yatırımların Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısının görüşülmesi sırasında söz alan Genç, şimdiye kadar kaç milletvekili ve kamu görevlisinin, devlet imkanlarıyla hacca gönderildiğini sordu. Bunun üzerine Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Genç'e, ''Hiçbir milletvekili, devlet imkanlarıyla hacca gönderilmiyor. Hiçbir kamu görevlisi de devlet imkanlarıyla hacca gönderilmiyor. Ancak organizasyondaki Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri elbette görevlendiriliyor'' karşılığını verdi.

Genç, Suudi Arabistan ile ilgili başka bir kanun tasarısının görüşülmesi sırasında da AK Parti'li milletvekillerini Kızılay'da yürümeye davet etti. Genç, ''Kızılay'da yürüyelim, kimin yüzüne yağmur taneleri geliyor? Ben yalnız geziyorum. Sizin bakanlarınız dahi plaka takarak halk arasında gezemiyor. Lideriniz bir yere gittiği zaman 2 tane helikopterle, sahte plakalarla, sahte görüntülerle halkın içine giriyor'' diye konuştu.

TBMM'ye 12 Eylül'de geldiğini ve askeri rejimle mücadele ettiğini savunan Genç, ''Arkasından bu kürsüye Turgut Özal'ın 2. döneminde geldim. Özal'ın siyasi hayatını bitirdim. Arkasından da Süleyman Demirel'in tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesini engelledim. Şimdi sizi bitireceğim'' iddiasında bulundu. AK Parti'li milletvekilleri, sıra kapaklarına vurarak, Genç'in bu konuşmasını protesto etti.

Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu da Genç'ten sözlerini geri almasını istedi. Genç ise pişman olacağı bir sözü söylemediğini ve bilerek konuştuğunu ifade etti.

Genç'in tasarı üzerinde konuşmamakta ısrar etmesi üzerine Mumcu, ''Sayın Genç, konuşmanız TBMM'nin üslubuna uygun düşmüyor. Süreniz de dolmuştur, yerinize geçerseniz memnun oluruz'' dedi.

Genç'in konuşması sırasında AK Parti'li milletvekillerine ''Ben sizden daha Müslümanım'' sözleri Genel Kurulda gülüşmelere neden oldu.

Bu arada, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın, partili milletvekillerini Genç'in konuşmasına müdahale etmemesi konusunda sık sık uyardığı görüldü.

Tartışmaların ardından Türkiye ile Suudi Arabistan Krallığı Hükümeti Arasında Yatırımların Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı ile Türkiye ile Suudi Arabistan Krallığı Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşmasının ve Eki Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*