Kamer Genç'in sözleri Meclis'te gerginliğe neden oldu

Kamer Genç'in sözleri Meclis'te gerginliğe neden oldu.10113
  • Giriş : 06.06.2008 / 02:57:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 23:40:31

Genç'in, AKP'li vekillere, ''Sizin iktidarınız kadar Alevilere karşı ayrımcı bir iktidar görmedim'' sözleri, gerginlik yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genç'e yanıt veren Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ''Alevi ve Bektaşi kültüründe incinmeye rağmen incitme yoktur. Halis Alevi ve Bektaşi kültürü adına sizi protesto ediyorum'' dedi.

Kamer Genç, TBMM Genel Kurulunda görüşülen, TRT Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 7 maddesi üzerinde önerge verdi. Konuşmasına, ''Sayın Başkan ve değerli milletvekilleri, ben size bir tavsiyede bulunuyorum, TRT Genel Müdürü'nü buradan çıkartın. Bir de Meclise karşı saygılı olun'' diyerek sözlerine başlayan Genç'e, AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in maaşıyla ilgili Meclise doğru bilgi vermediğini öne süren Genç, ''Ben Meclis Başkanvekilinin yerinde olsam bu bürokratı Meclise sokmazdım. Buraya gelecek her bürokratın Meclise saygılı olması lazım. Milletvekillerinin soracağı sorulara doğru yanıt vermesi lazım'' dedi.

TRT'yi ''çiftlik'' olarak niteleyen ve kurumun bu durumdan kurtarılması gerektiğini öne süren Genç, Kuruma, Genel Müdür ve Bakanın iki dudağından çıkan sözle eleman alındığını savundu.

''Sevgilisini alıyor, dostunu alıyor. Dostunun dostunu alıyor... Dolayısıyla burada hukuk işlemiyor'' diyen Genç'e, AK Parti'liler, ''Doğruları söyle'' diye tepki gösterdi. Genç de bunun üzerine ''Orada kimlerin kimlerle ilişkisi olduğuna bir bakın'' karşılığını verdi.

Genç, geçtiğimiz günlerde yanına 2 gencin geldiğini, bu gençlerin adli ve idari yargıyı sınavını 2 kez yüksek puanla kazandıklarını, ancak Munzur Festivaline katıldıkları gerekçesiyle işe yerleştirilmediklerini söylediklerini iddia eden Genç'e, AK Parti'lilerin ''buna inandın mı?'' diye laf atmaları üzerine, konuyu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'e sormalarını istedi.

''Sizin iktidar kadar Alevilere karşı ayrımcı zihniyette olan bir iktidar görmedim'' diyen Genç'e AK Parti milletvekilleri, ''Mehmet Moğultay, Mehmet Moğultay'' diye seslendiler.

-''ALEVİLİĞİN ÖZÜNDE İFTİRA YOK''-

Genç'e yanıt veren Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İslami Alevi ve Bektaşi yorumunun özünde doğruluk, güzellik ve sevginin bulunduğunu söyledi. ''Bilmeden konuşma yoktur. Kasıtlı konuşma yoktur, yalan yoktur, iftira yoktur. Kırma yoktur. Bırakınız bütün bunları Alevi ve Bektaşi kültüründe incitme yoktur. İncinmeye rağmen incitme yoktur. Halis Alevi ve Bektaşi kültürü adına sizi protesto ediyorum''dedi

Genç'in, ''ayrımcılık yapıldığına'' ilişkin sözlerinin yalan ve iftira olduğunu belirten Aydın, 4,5 yıl Diyanet İşleri Başkanlığından sorumlu bakan olarak görev yaptığını anımsattı.

Bu süre içinde Türkiye genelinde onlarca Alevi dernekleriyle saatlerce toplantı yaptığını ve onları dinlediğini anlatan Aydın, onları sevgi ve kardeşlik içinde kucakladığını söyledi.

Bakan Aydın, şöyle devam etti:

''Sorarsınız, bu kadar açık söylediğime göre kendime güveniyorum. Bunun doğru olduğunu öğrenirsiniz. İnsanların yararlanması için ilk defa yurt dışına modern alevi dedelerini gönderdik. Yine modern Türkiye tarihinde ilk defa karar verdik. Israrla, inatla ve sevgiyle devam ettiriyoruz. Alevi-Bektaşi kaynaklarının en mükemmel şekilde insanımıza kazandırıyoruz. İnşallah burada lüzumsuz konuşmalarınızın bir kısmından vazgeçersiniz. O kaynakları okursunuz. Aleviliğin yarısını bilseniz, burada yaptığınızı yapmazsınız.''

Komisyon sırasına yürüyerek laf atan Genç'e Aydın, ''Ben sizi dinledim. Yerinize oturun'' dedi. Bunun üzerine Genç, konuşmasıyla Aydın'ı kastetmediğini söyledi. Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar'ın ''Alevi kardeşlerimizi bu kadar üzmeyelim'' sözlerinin ardından, tartışma sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious