Kamer Genç'ten AK Parti'ye zehir zemberek sözler!

Kamer Genç'ten AK Parti'ye zehir zemberek sözler!.11010
  • Giriş : 25.10.2007 / 04:07:00
  • Güncelleme : 25.10.2007 / 00:12:59

Genç'in, Hükümet ve AK Parti'ye yönelik, ''ABD gibi bir devlete ikiyüzlülük yaparsanız onlar da sizin burnunuzu yere sürter'' sözleri gerginliğe yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener'in başkanlığında toplandı. Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 21 Ekimde yapılan referandum ve sonuçlarıyla ilgili gündem dışı söz aldı. MHP'li Akşener ile CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu'nun TBMM başkanvekili seçilmelerinin gurur verici olduğunu ifade eden Genç, Anadolu'daki kadınlara da Akşener ve Mumcu'yu örnek almalarını önerdi. Hakkari'de şehit edilen 12 askere Allah'tan rahmet dileyen Genç, bu acıların neden yaşandığının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili olmadan önce ABD'ye davet edildiğini ve kendisine ''Biz, Irak'a kuzeyden gireceğiz'' denildiğini, Erdoğan'ın da ''hemen göndereceğiz sizi'' dediğini savunan Genç, daha sonra bunun gerçekleşmediğini anlattı.

''ABD gibi bir devlete ikiyüzlülük yaparsanız, onlar da sizin burnunuzu yere sürter'' diyen Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bana göre Tayyip Erdoğan ve hükümeti başta kaldığı sürece bu terör olayları bitmez. Çünkü ABD gibi bir devletle siz oyun oynayamazsınız. Hamas gibi dünya devletleri tarafından terör örgütü kabul edilmiş bir adamı kabul edemezsiniz. Getirip kabul ettiğiniz zaman bu memleketin başına bu belalar gelir. Bunun sorumlusu sizsiniz. Bundan sonraki şehitlerin de sorumlusu siz olacaksınız.''

Sözlerine AK Parti'li üyelerin tepki gösterdiği, CHP ve MHP'li bazı milletvekillerinin ise alkışla destek olduğunu Genç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 21 Ekimde yapılan referandumun sonuçlarının ilan edilmesinden sonra, cumhurbaşkanlığı makamında oturamayacağını da öne sürdü.

İLK TEPKİ AKŞENER'DEN

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu ifade ederek, ''Dünya devletleri arasında Türkiye'nin burnunu sürtecek bir devlet olmaması gerekir'' dedi.

''TÜRKİYE, TUZAĞA ÇEKİLMEK İSTENİYOR''

Hakkari'de şehit olan 12 askere rahmet, millete sabır dileyen Günay, Türkiye'nin bir süreden beri bir tuzağın içine çekilmek istendiğini söyledi. Günay, şöyle konuştu: ''Buna karşı yapacağımız birinci görev, TBMM'nin şahsında bir millet, bir devlet, bir vatan olarak birlikte tavır almaktır. Terörün aramızdaki birlik ve bütünlüğü bozmasına hiçbir biçimde göz yummayacağımızı, TBMM zemini olmak üzere her platformda duyurmaya, dünyaya karşı bu alanda yekvücut olduğumuzu, bir millet olduğumuzu, bir devlet olduğumuzu, bir bayrak altında, bir vatan üstünde aynı kaderi paylaştığımızı inançla, kararlılıkla herkese duyurmak konusunda bir duruş içinde olmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.''

Genç'in sözlerini bu çerçevede ''talihsizlik'' olarak değerlendiren Günay, şöyle devam etti: ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti, adı söylenen devletler tarihte yokken var olan, cihana hükmetmiş bir geleneğin devamıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hem kendi bölgesinde hem dünyada saygın, önemli bir devletin adıdır. 'Filan devletle mücadele edemezsiniz' sözü, bu çatı altında TBMM üyesi olmanın idrakini taşıyan hiçbir üyeye yakışmaz. Bunun, bu çatı altında söylenmesini bir bahtsızlık olarak niteliyorum. Bu sözleri söyleyen bir arkadaşımızın, ulusal duyarlılıklarının yüksek olduğuna inandığım bazı arkadaşlar tarafından alkışlanmasını da talihsizlik olarak üzüntüyle karşıladığımı belirtmek istiyorum.''

''AYNI KADERİ PAYLAŞIYORUZ''

''Hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz, hepimiz aynı milletin evlatlarıyız'' diyen Günay, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in terörle mücadele konusunda hükümet ve Meclisin kararlılık içinde olduğunu, gerekli adımların atılacağını dün ifade ettiğini anımsattı. Günay, ''Sözün gerisi, sözün tamamı akıllı insanlara ancak bu kadar söylenebilir'' dedi. Günay, 2008 yılının Saint Paul yılı ilan edilmesinden sonra çalışmalara başladıklarını, geçen hafta Mersin'e bir heyetin gönderildiğini söyledi. Günay, turizm gelirlerini artırmak için izleyecekleri politikalar hakkında bilgi sundu. MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, yerinden söz alarak, AK Parti iktidarının terör konusundaki yanlış politikalarını gündeme getirdiği için Genç'i alkışladıklarını söyledi.

HALEF-SELEF BAKANLAR TARTIŞTI

MHP Kırıkkale Milletvekili, eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, hekim ve sağlık personelinin dağılımı ve özlük haklarına ilişkin yaptığı gündem dışı konuşmada, Türkiye'nin hekim fazlası olduğunu, hemşire ve ebe gibi sağlık personeline ihtiyaç bulunduğunu savundu. Durmuş, hükümeti, sanal rakamlarla hekim açığı göstermekle ve beceriksizlikle suçladı.

Durmuş'un konuşmasına Hükümet adına yanıt veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de hekim sayısının yeterli olduğunu söylemenin ülke gerçeklerini bilmemekten kaynaklandığını söyledi.

Sağlık hizmetlerini sunmaya 5 yıl önceki mantıkla bakıldığında, bu anlayışın tabi karşılayabileceğini ifade eden Akdağ, ''Siz, sigortalı işçilerin karşısına duvarlar örersiniz, vatandaşların karşısına Berlin Duvarı gibi duvarlar örerseniz, onların sağlık hizmetlerine ulaşmasını engellersiniz, vatandaş hastane kapılarında geceler, hizmet alamaz. İlacını almak için saatlerce bekler. Böyle bir mantıkla sağlık hizmeti sunarsanız, o zaman size doktor sayısı da hemşire, sağlık personeli sayısı da hastane sayısına da fazla gelebilir.''

Türkiye'nin sağlıkta nereden nereye geldiğini Durmuş'un iyi takip etmiş olması gerektiğini, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile ilgili bir kitap yayınladıklarını ve bunu Osman Durmuş'a gönderdiklerini ifade eden Akdağ'a, ''Ankara'da kolera var'' diyen Durmuş laf attı. Akdağ, Durmuş'un doğru konuşmadığını belirtti.

''Durmuş'un ruh halini iyi anlıyorum'' diyen Akdağ, tifo ve dizanteri sayısının 2002'de 52 bin olduğunu, bu yıl sonunda bekledikleri rakamın 8 bin olduğunu söyledi. 2002 yılında 10 bin olan sıtma sayısının 2007 sonunda 300 civarında beklendiğini anlatan Akdağ, görevi Osman Durmuş'tan devraldıklarında 15 bin olan kızamıklı çocuk sayısının, 2006'da 34'e indiğini bildirdi. Uzman hekimlerinin maaşlarının da 2002 yılına göre arttığını anlatan Akdağ, vatandaşın hastanelerden hizmet alabilmesi için geçmişte doktorların özel muayenehaneleri gitmek zorunda olduğunu, bunu kaldırdıklarını kaydetti. Kamer Genç, ''Muayeneye gitmeden ameliyat yapmıyorlar'' diye laf atınca da Akdağ, ''Senin dünyadan haberin yok'' diye karşılık verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious