Kamer Genç'ten Haşim Kılıç'a ağır suçlama

Kamer Genç'ten Haşim Kılıç'a ağır suçlama.9595
  • Giriş : 07.08.2008 / 01:21:00
  • Güncelleme : 07.08.2008 / 00:09:47

Kamer Genç, Haşim Kılıç'ın AK Parti ile ilgili kararı yanlış açıkladığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın AK Parti ile ilgili kararı yanlış açıkladığını iddia etti.

Genç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti hakkındaki kapatma davasının Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç tarafından özellikle Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesine alındığını ileri sürerek, "Karar açıklanmıştır ama henüz kesinleşmemiştir. İmza aşamasında üyeler kararlarını değiştirebilir. İlk kararlarından vazgeçebilirler" diye konuştu.

Karar kesinleşmeden Yüksek Mahkeme Başkanı'nın davet ve resepsiyonlara katılmasının yargıç bağımsızlığı ile bağdaşmadığını iddia eden Genç, "Anayasa Mahkemesi Başkanı, AKP ile ilgili kararı açıklarken de bu partinin sözcüsü gibi davranmıştır" dedi.

Genç, AK Parti'nin aldığı Hazine yardımının yarısından yoksun bırakılmasıyla ilgili kararın da yanlış olduğunu iddia ederek, Hazine yardımının tümünün kesilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı son rektör atamalarını da eleştiren Genç, "Laik Cumhuriyet'e sahip çıkan rektörler tasfiye edilmiştir" dedi.

Kamer Genç, devletin üst düzey yöneticilerinin "gizli görüşmeler" yaptıklarını da ileri sürerek, bu görüşmelerin açıklanmasını istedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı davada kararı 30 Temmuz'da açıklamıştı: AK Parti kapatılmayacak, ancak Hazine yardımından 1/2 oranında yoksun bırakılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*