Kamer Genç'ten mecliste EYLEM!

Kamer Genç'ten mecliste EYLEM!.9595
  • Giriş : 19.02.2009 / 22:19:00

Genç, 4 siyasi partinin temsilcilerinden oluşan komisyonunun hazırladığı İçtüzük değişikliği taslağını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Genç, TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi partinin temsilcilerinden oluşan komisyonunun hazırladığı İçtüzük değişikliği taslağını eleştirdi.

İçtüzük değişikliğinin, “Parlamentoyu kapısına kilit vurma noktasına getireceğini” ileri süren Genç, Avrupa'da, değişiklikteki gibi bir parlamenter düzen bulunmadığını ifade etti.

Kanun tasarısı ve tekliflerinin görüşülmesinde, parti grupları ile milletvekillerine tanınan konuşma sürelerini eleştiren Genç, “Değişikliğe göre 10 dakikadan az konuşmalar yerinden yapılacak. Bu ne demektir? Bundan sonra hiçbir bağımsız milletvekili TBMM

kürsüsüne çıkamaz. Sen kimsin?” dedi.

Genç, bağımsız milletvekillerinin değişiklik önergesi verme haklarının da kısıtlanacağını iddia ederek, şöyle devam etti:
“Benden bu kadar korkuyorlarsa, gelsinler bana yalvarsınlar, konuşmayayım. TBMM'yi, benim korkumla bu kadar işlevsiz hale getirmek kadar ahlak dışı davranış olamaz. 'Kamer Genç, çıkıp konuşmasın' diye İçtüzük değişikliği getiriyorlar. 200 maddelik bir kanun tasarısı veya teklifi gelecek. Kamer Genç, bir tek önerge verecek ve 5 dakika konuşacak. Böyle şey olur mu? O zaman burayı kapatsınlar.”

TBMM İçtüzük değişikliğinin komisyon gündemine getirilmesi

durumunda eylem yapacağını ifade eden Genç, şunları kaydetti:
“Komisyonda, İçtüzük değişikliği müzakereye başladığı zaman, Genel Kuruldan çıkmayacağım. Bütün gün orada oturacağım. Halkı da Meclisi açık tutmaya çağıracağım... İçtüzük değişikliğinin geçmemesi için, elimizde bir kişilik tüfekle ne yapılacaksa, bir tek kurşunla ne olacaksa, o belli. Onu da yapacak halimiz de yok. Gücümüzü kullanacağız. İçtüzük değişikliği, TBMM'yi kapatan, faşist bir yönetimi getiren ve faşist yönetime güç katan bir değişikliktir.”

Genç, CHP ve MHP'den, İçtüzük değişikliği taslağındaki imzalarını geri çekmelerini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*