Kampanya çığ gibi büyüyor

Kampanya çığ gibi büyüyor.27534
  • Giriş : 05.02.2008 / 13:36:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 14:50:39

Bir grup öğretim üyesinin başlattığı kampanya katılım çığ gibi büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir grup öğretim üyesinin, üniversitelerde özgürlükleri genişletecek yasaya destek vermek amacıyla başlattığı imza kampanyasına katılım çığ gibi büyüyor.

Kampanyaya destek veren akademisyen sayısı bugün öğle saatlerine doğru 2410 oldu.

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof.Dr. İhsan Dağı ile Selçuk Üniversitesi'nden Doç. Dr. Şaban Çalış'ın 30 Ocak 2008'de yani sadece bir hafta önce başlattıkları imza kampanyasına ilgi her geçen gün artıyor.

Türkiye'nin her yerinden kampanyaya katılan öğretim üyelerinin isimleri, http://universitedeozgurluk.blogspot.com adresinde yayımlanıyor. Bugün öğle saatleri itibariyle katılım 2410 oldu. Aralarında bazı üniversite rektörlerinin de bulunduğu akademisyenler, yayınladıkları bildiride şu ifadelere yer veriyor:

"Öğretim üyeleri olarak bizler kılık-kıyafet konusunda yıllardır uygulanan politikaları ve son günlerde yapılan tartışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyoruz. Üniversitelerin düşünce, ifade, din ve inanç özgürlükleri ile eğitim ve öğretim gibi en temel insan hakları karşısında yasakçı değil özgürlükçü bir tavır alması gereken kurumlar olduğunu düşünüyoruz.

Üniversitelerimizin çağdaş uygar toplumlara yaraşır biçimde, özgürlüklerle ve bilim üretimiyle anılmasını istiyoruz. İstisnasız her demokratik ülkede olduğu gibi üniversitelerimizde de kılık-kıyafet serbestliğinin; hiçbir din, inanç, düşünce, ırk, grup ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bütün öğrencilere tanınması gereğine inanıyor; aksi yöndeki tüm düzenleme ve uygulamalara bir an önce son verilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious